Kolekcja dzieł w Muzeum Książąt Czartoryskich będzie od dzisiaj ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski; wierzę też, że szybko odzyska swą międzynarodową renomę - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości otwarcia placówki w Krakowie.
We wspaniale odrestaurowanym Pałacu Czartoryskich mamy dziś okazję podziwiać unikatową historyczną kolekcję, którą w 1801 roku zapoczątkowała księżna Izabela. Uczyniła to w czasach, gdy Polska utraciła niepodległość i podsumowała swoje czyny słowami: "Ojczyzno, nie mogłam Cię bronić. Niech Cię przynajmniej uwiecznię"
- przypomniał słowa księżnej Morawiecki w liście, który odczytał wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Światowa klasa zbiorów muzealnych i ich dramatyczne losy sprawiają, że zajmują one wyjątkowe miejsce w naszej historii. Od zarania stanowiły skarbnicę naszych narodowych świętości, a także były świadectwem ścisłego związku ze światowym dziedzictwem
- podkreślił szef rządu.
Premier zwrócił uwagę, że otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich kończy historyczny etap jego działania, gdy był najpierw placówką prywatną, a następnie pod opieką fundacji. "Od 2016 roku państwo polskie jest odpowiedzialne za dalsze losy tej wspaniałej kolekcji" - zapewnił.
Przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, nowocześnie wyeksponowana i udostępniona zwiedzającym, będzie od dzisiaj ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski, ale wierzę w to głęboko, że szybko odzyska także swą międzynarodową renomę
- dodał Morawiecki.
Podziękował wszystkim, którzy sprawili, że Muzeum Książąt Czartoryskich odzyskało swój blask, a jego zbiory będą cieszyć miłośników sztuki z całego świata.
Mam głębokie przekonanie, że ta historyczna kolekcja jest wspaniałym prezentem dla nas współczesnych. Dzięki niej możemy czerpać z naszej historii i obcować ze sztuką najwyższej klasy
- podkreślił szef rządu.
Muzeum Książąt Czartoryskich, będące oddziałem krakowskiego Muzeum Narodowego zostało otwarte po niemal dziesięcioletniej przerwie, spowodowanej remontem konserwatorskim, w roku 500-lecia śmierci da Vinci. Pod koniec 2016 r. polskie państwo kupiło za 100 mln euro od rodziny Czartoryskich budynki i kolekcję dzieł, które od piątku będą prezentowane odwiedzającym placówkę. Goście zobaczą ponad trzy tysiące obiektów.