Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Prawnik, sędzia śledczy, łowca nazistów

Profesor Jan Sehn (1909–1965), długoletni dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, położył wielkie zasługi dla rozliczenia zbrodni niemieckich w Polsce. Zgromadzony przez niego materiał dowodowy jest dziś bezcennym źródłem wiedzy o okupacji z lat 1939–1945. W latach 1945–1946 prowadził z ramienia Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich badania na terenie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jako sędzia śledczy przygotował oskarżenie byłego komendanta obozu Rudolfa Hössa. Zmarł nagle 12 grudnia 1965 we Frankfurcie nad Menem, w trakcie jednej ze swych misji związanych z prowadzonymi śledztwami w ramach działalności w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Sehn miał też udział w ukryciu i ocaleniu spuścizny katyńskiej – tzw. archiwum Robla. Te i inne liczne jego osiągnięcia są dziś jednak prawie nieznane.

Oględziny ruin komory gazowej i krematorium II Auschwitz, maj 1945 r.; pierwszy z lewej Jan Sehn
Oględziny ruin komory gazowej i krematorium II Auschwitz, maj 1945 r.; pierwszy z lewej Jan Sehn
Fot. Stanisław Łuczko/Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję wokół publikacji Filipa Gańczaka i Piotra Litki „Profesor Jan Sehn 1909–1965. Prawnik, sędzia śledczy, łowca nazistów”. 3 lutego (poniedziałek) 2020 r., o godz. 18.00, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. 

Album przygotowany przez Filipa Gańczaka i Piotra Litkę zawiera obszerny szkic biograficzny, przybliżający wszystkie najważniejsze etapy życia profesora. Nie pominięto spraw najtrudniejszych, jak relacje Sehna z władzą komunistyczną. Dużą wartością wydawnictwa jest część ilustracyjna, bogata w niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty. Znalazły się wśród nich chociażby arkusze ocen szkolnych przyszłego profesora, ale też wstrząsające relacje z pierwszych podróży Sehna do Oświęcimia w 1945 r.

 



Źródło: ipn.gov.pl

#Jan Sehn #biografia #IPN #Instytut Sehna #Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich

Magdalena Łysiak