Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Pawlicki: Pałacu Stalina nie należy wysadzać, bo pyłu będzie za dużo. WYWIAD

Pałacu Kultury i Nauki nie należy wysadzać, bo pyłu będzie za dużo. Trzeba go spokojnie, metodycznie rozmontować. Robienie takich filmów, jak „Legiony”, o wyrwaniu się spod moskiewskiej dominacji, rozumiem także jako stopniowe rozmontowywanie tych właśnie niewolniczych kompleksów – mówi Maciej Pawlicki, producent i współscenarzysta filmu „Legiony”, w rozmowie z Sylwią Kołodyńską.

"Legiony" od 20 września w kinach
"Legiony" od 20 września w kinach
fot. mat.pras.

Wśród rekwizytów używanych na planie „Legionów” pojawiły się m.in. autentyczna lornetka rotmistrza Dunin-Wąsowicza, pistolet colt z czasów powstania styczniowego (dziś własność pisarza Waldemara Łysiaka), a także samochód Lorraine-Dietrich z 1913 r. – najstarsze jeżdżące auto w Polsce. Wykazaliście się iście ułańską fantazją.

Po prostu  zatrudniliśmy  najlepszych  specjalistów,  w tym  także  konsultantów  historycznych. A amerykańskiego,  westernowego  colta  z autentycznymi  grawerowaniami  z Matką  Boską  i nazwami  bitew  powstania  styczniowego  kupił  gdzieś  na internetowej aukcji Waldemar  Łysiak,  a jego  syn,  Tomasz,  główny  scenarzysta naszego filmu, wplótł ten  niesamowity rekwizyt w fabułę  opowieści.  Obcowanie  z takimi artefaktami daje poczucie pewnej misji.

Jakiej?

Oni walczyli, a my mamy obowiązek o tej ich walce opowiedzieć. Bo wartości, dla których ryzykowali życie i często je oddawali, są budulcem, najlepszym spoiwem naszej narodowej wspólnoty, siły naszego państwa i przyszłości naszych dzieci.

Takich scen batalistycznych w polskim kinie jeszcze nie było. Słyszałam, że duży nacisk kładliście na to, by było jak najwięcej realnych scen, jak najmniej efektów specjalnych. Słyszałam też takie porównanie, że zużyto przy produkcji tyle materiałów wybuchowych, że można by nimi wysadzić Pałac Kultury. Tak powiedział jeden z aktorów. Ciekawe porównanie (śmiech).

Dziękuję za te słowa, to praca wielu ludzi. Efektów specjalnych jest wiele, ale istotnie duża ich część odbyła się już na planie. Wybuchów mamy sporo, kilka armat, wśród nich strzelające oryginały sprzed 100 lat. A pałacu Stalina nie należy wysadzać, bo pyłu będzie za dużo. Trzeba go spokojnie, metodycznie rozmontować. Gdy będzie wola – to szybka i prosta operacja, która otworzy przed Warszawą możliwość zbudowania najpiękniejszego centrum na świecie. Dopóki monstrualny pomnik komunistycznego mordercy i satrapy wciąż góruje nad Warszawą, Polska nie jest w pełni wolna, bo to znaczy, że nadal pozostaje w nas część mentalności niewolników, którzy łańcuchy i kajdany uznają za fajną biżuterię. Robienie takich filmów, jak „Legiony", o wyrwaniu się spod moskiewskiej dominacji, rozumiem także jako stopniowe rozmontowywanie tych właśnie niewolniczych kompleksów, także jako stopniowy demontaż warszawskiego pomnika Stalina. By otworzyły się nowe możliwości.

Uwaga! Więcej na ten temat we wrześniowym wydaniu miesięcznika "Nowe Państwo".

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

#Legiony #Maciej Pawlicki #Tomasz Łysiak #premiera

redakcja