1 kwietnia 2019 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczął prace archeologiczne na terenie cmentarza w miejscowości Fürstenberg (Niemcy). Celem zaplanowanych do 12 kwietnia działań poszukiwawczych jest odnalezienie urn z prochami Polek zamordowanych w KL Ravensbrück w okresie II wojny światowej.
Zwłoki więźniarek, które zmarły lub zostały zamordowane przez Niemców w KL Ravensbrück były spopielane w krematorium należącym do miejskiego cmentarza. Prochy zbierano do urn i zakopywano na owym cmentarzu. W 1989 roku podczas kopania grobu, odkryto zakopane urny. Zachowały się ich wieczka, na których wybito dane zgładzonych więźniarek – imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, śmierci i kremacji wraz z numerem z listy krematoryjnej. Miejsce z urnami pobieżnie zbadano, a wieczka zabrano do muzeum. Na miejscu postawiono też tablicę z danymi zamordowanych więźniarek, ale z błędami w pisowni. O odkryciu nie powiadomiono rodzin kobiet.
IPN poprosił władze niemieckie o możliwość ponownego przekopania tego miejsca i otrzymał zgodę. Ekipa archeologów IPN już po dwóch dniach pracodkryła pozostałości 9 urn oraz dwa wieczka, na których są dane więźniarek, a także szamotowe plakietki z numerami z list krematoryjnych.