To była dramatyczna podróż naszego bohatera. Statek, którym płynął do Ameryki, przy brzegach Martyniki wpadł w sztorm i zatonął. Kościuszko wraz z pięcioma innymi pasażerami, trzymając się resztek masztu, dopłynęli do wyspy. W ramach obchodów Roku Kościuszki, ustanowionego przez Sejm z okazji 200-lecia jego śmierci, ufundowano dwie tablice upamiętniające pobyt Naczelnika na Martynice. Jedna z nich została umieszczona na Kopcu Kościuszki w Krakowie. Druga popłynie niedługo na Martynikę na żaglowcu SY Fryderyk Chopin.
Zwróciliśmy się z informacją o naszej inicjatywie do prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kancelaria prezydenta odpowiedziała nam, że gratuluje takiej inicjatywy, a sprawę przekaże do gubernatora Martyniki. 19 lutego tablica zostanie przekazana gubernatorowi wyspy z prośbą o jej wmurowanie w odpowiednim miejscu.
– powiedział Robert Springwald, wiceprezes Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie.
Chcemy poprzez tę tablicę przypomnieć o nieco zapomnianym, a ciekawym wątku z życia Tadeusza Kościuszki – żegludze z Francji do Ameryki. Podróż Kościuszki powinna była trwać trzy tygodnie, a zajęła trzy miesiące.
Napis na tablicy (w języku polskim i francuskim), której fundatorem jest prezes Fundacji im. T. Kościuszki w Krakowie kpt. Tomasz Otrębski, brzmi:
Bohater Polski i USA, honorowy obywatel Francji, szczęśliwie ocalony z katastrofy morskiej, przebywał w lipcu 1776 roku na gościnnej Martynice i stąd odpłynął do Ameryki, by walczyć o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Tadeusz Kościuszko wyruszył z Francji do Ameryki w 1776 r.. Przy wybrzeżu Martyniki statek rozbił się na rafach. Z katastrofy ocalał Kościuszko i pięciu innych Polaków, którzy płynęli z nim jako ochotnicy do armii amerykańskiej. Na Martynice spędzili miesiąc, gdyż z powodu licznych burz żadne statki nie kursowały. Nie mogąc się doczekać wynajęli małą łódź rybacką i – zatrzymując się przy poszczególnych wysepkach – dopłynęli do Miami.
Informacja o katastrofie morskiej statku Kościuszki ukazała się dopiero rok później w gazecie „Nowiny”. Kościuszko był już wówczas pułkownikiem armii amerykańskiej. Został tam osiem lat, podczas których walczył w wojnie o niepodległość USA, pracował jako inżynier i fortyfikator wojskowy. Zbudował m.in. potężną twierdzę West Point nad rzeką Hudson, która jest dziś siedzibą najsłynniejszej wojskowej uczelni w Ameryce. W 1783 r., w uznaniu zasługi, decyzją Kongresu nadano mu stopień generała brygady. Rok później wrócił do Polski i stanął na czele powstania przeciwko Rosjanom.