Symbolicznie upamiętniono 340. rocznicę osadnictwa tatarskiego na tych ziemiach; były okolicznościowe modlitwy w zabytkowym kruszyniańskim meczecie, w jego pobliżu zasadzono pamiątkowy dąb, odbyła się też inscenizacja uroczystości nadania ziem przez króla Jana III Sobieskiego jednemu z tatarskich rodów, którego przedstawiciele mieszkają w Kruszynianach od pokoleń. W 1679 roku król nadał Tatarom ziemie w zamian za niewypłacony żołd, przywilejem wydanym na Sejmie Koronnym w Grodnie. W tym samym czasie ziemie nadane zostały Tatarom również m.in. w pobliskich Bohonikach, gdzie także jest do dziś zabytkowy meczet i mizar, działa tam też gmina muzułmańska. Sabantuj, w czasie którego świętowano ten jubileusz, inaczej zwane też świętem pługa, odbywa się zwykle po zasianiu pól. Najważniejszą częścią święta było zebranie społeczności wiejskiej i zaproszonych gości na specjalnie przygotowanym placu, gdzie odbywały się gry, konkursy i zabawy. Tradycja ma ponad tysiąc lat; pierwsze wzmianki o niej odnaleziono w zapiskach jednego z perskich dyplomatów w 912 roku. Obchodzone przez Tatarów, potem zostało zarzucone, a z czasem - głównie w wyniku postępującej asymilacji tej mniejszości etnicznej - w Polsce zapomniane.
W 2007 roku święto Sabantuj zostało wskrzeszone w Kruszynianach jako impreza, która ma nie tylko przybliżać historię i tradycję Tatarów, ale wpisywać się w kalendarz atrakcji turystycznych regionu.
Nie musimy udowadniać, że jesteśmy Polakami. Po prostu jesteśmy i chcemy się tą swoją kulturą dzielić.
– powiedziała Róża Chazbijewicz, prezes Tatarskiego Towarzystwa Kulturalnego, które jest jednym z organizatorów Sabantuj.
Dodała, że impreza jest właśnie okazją do takiej prezentacji dawnych zwyczajów i tradycji tej społeczności. W programie sobotniej imprezy są m.in. pokazy mody Tatarów z różnych krajów (m.in. Polski, Litwy i Rosji), konkursy kulinarne, występy artystyczne. Sabantuj w Kruszynianach zakończyła rekonstrukcja bitwy pod Parkanami z 1683 roku, degustacja pieczonego barana i tatarska dyskoteka.