Muzeum Historii Polski będzie opowiadać o polskiej wolności – powiedział w środę w programie „Gość Wiadomości” minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. "Cieszę się, że jutro będziemy mogli otworzyć to największe polskie muzeum" – dodał.
Na dzień przed otwarciem gmachu Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli minister Piotr Gliński przypomniał, że realizacja tego projektu trwała kilkanaście lat. "W PRL-u nie było takiego muzeum, bo historia była zakłamywana. Nie wiem, dlaczego nie powstało w III RP. Pierwszy rząd PiS stworzył tę instytucję w 2006, ale rząd PO-PSL nie chciał budować domu dla polskiej historii. Ruszyliśmy do projektu zaraz po przejęciu władzy. Cieszę się, że jutro będziemy mogli otworzyć to największe polskie muzeum" – powiedział prof. Piotr Gliński.
Dodał, że w ciągu najbliższych dni gmach Muzeum będzie przyciągał zwiedzających podczas dni otwartych i koncertów. Zauważył, że udostępnienie MHP oznacza także otwarcie dla Polaków Cytadeli, która do tej pory była odizolowana i słabo zintegrowana z resztą miasta, a obecnie stała się "parkiem muzealnym". Przypomniał, że Muzeum Historii Polski zostanie w pełni oddane zwiedzającym w momencie zakończenia prac nad wystawą stałą, która będzie prezentowała całą ponadtysiącletnią historię Polski. "Będzie to wystawa tak intensywna, że trzeba będzie tam spędzić cały dzień, aby ją dobrze obejrzeć" – zapowiedział. Zdaniem ministra Glińskiego, celem MHP jest pokazywanie "polskiej wyjątkowości, charakteryzującej się między innymi tolerancją", ale także polskich wad, które doprowadziły do upadku dawnej Rzeczypospolitej.
Oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem władz państwowych rozpocznie się w czwartek w południe. W wydarzeniu na warszawskiej Cytadeli udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Koncert z okazji otwarcia siedziby Muzeum rozpocznie się o godz. 19. W części pierwszej zabrzmią preludia, mazurki, ballady, scherza, nokturny Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera. W części drugiej odbędzie się nadzwyczajne wykonanie "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego przez Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa.
Od piątku, 29 września, zwiedzający będą mogli zobaczyć gmach MHP. Po otwarciu dostępna dla zwiedzających będzie wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski".