Tegoroczny Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Filmowych jest bardzo różnorodny. (…) Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się stworzyć tak ciekawy repertuar i jestem przekonany, że przypadnie on do gustu naszym widzom
Reklama
– podkreślił cytowany w komunikacie prasowym dyrektor programowy KFDF Janusz Kijowski.
W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 38. KFDF "Młodzi i Film" pokazanych zostanie 10 filmów, w tym dwie premiery - "Eastern" w reżyserii Piotra Adamskiego oraz "Zgniłe uszy" - Piotra Dylewskiego. Pozostałe konkursowe filmy to: "Dziura w głowie" Piotra Subbotki, "Juliusz" Aleksandra Pietrzaka, "Moja polska dziewczyna" Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka, "Nic nie ginie" Kaliny Alabrudzińskiej, "Nina" Olgi Chajdas, "Underdog" Macieja Kawulskiego, "Warany z Komodo" Michała Borczucha oraz "Via Carpatia", którą wyreżyserowali Klara Kochańska i Kasper Bajon.
Na Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: 37 animacji, 46 dokumentów i 124 fabuły - łącznie 207 filmów, z których wyselekcjonowanych zostało 65 tytułów. To 31 filmów fabularnych oraz po 17 animacji i dokumentów.
Festiwal "Młodzi i Film" to również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, filmy jurorów, pokazy specjalne oraz retrospektywa - pokazanych zostanie sześć filmów zmarłego w 2018 r. reżysera Piotra Szulkina. Widzowie zobaczą: "Golema", "Wojnę światów – następne stulecie", "O-bi, o-ba", "Feminę", "Mięso" i "Ubu Króla". Tradycyjną częścią festiwalu są spotkania "Szczerość za szczerość" z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat towarzyszą mu również spotkania ze specjalistami z branży filmowej.
W klubie festiwalowym odbędą się spotkania z cyklu "Zawód aktor" oraz koncerty. W tym roku na scenie pojawią się Maja Kleszcz & incarNations, GrubSon oraz Bokka. Wstęp na koncerty i wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.
Autorką plakatu 38. KFDF "Młodzi i Film" jest Katarzyna Walentynowicz, ilustratorka i graficzka, współzałożycielka marki gier planszowych "Zagrywki", twórczyni gry "Psiechadzka", związana ze studiem graficznym Homework i współpracująca ze Studiem Munka.
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami.