Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

„Mława 1939” – widowisko z udziałem mieszkańców i żołnierzy

150 osób wystąpi podczas plenerowego widowiska „Mława 1939”, będącego rekonstrukcją niemieckiego nalotu bombowego na to miasto. Inscenizacja odbędzie się w piątek w trakcie obchodów rocznicy bitwy pod Mławą z września 1939 r. W rolę swych przodków wcielą się mieszkańcy Mławy, którzy zgłosili chęć swojego udziału. W spektaklu wystąpi w sumie 130 rekonstruktorów cywilnych i 20 wojskowych. Przez ostatnich 10 lat na polach w Uniszkach Zawadzkich odbywała się rekonstrukcja bitwy pod Mławą – było to jedno z największych tego typu widowisk w Europie, organizowane w oryginalnych fortyfikacjach i bunkrach z II wojny światowej. W tym roku, jak informował wcześniej mławski Urząd Miasta, z powodu zbyt wysokich kosztów przedstawionych przez rekonstruktorów, inscenizacja nie odbędzie się.

Polscy żołnierze broniący mławskich fortyfikacji – rekonstrukcja bitwy pod Mławą z roku 2012
Polscy żołnierze broniący mławskich fortyfikacji – rekonstrukcja bitwy pod Mławą z roku 2012
Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0)

Widowisko będzie ilustracją codziennego życia Mławy, miasta przygranicznego we wrześniu 1939 r., zwykłego życia jego mieszkańców, Polaków, Żydów i Romów, które przerwał wybuch wojny i niemiecki nalot bombowy.

– powiedziała rzecznik mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

Jak przypomniała, mławskie obchody, które upamiętniają dramatyczne wydarzenia z września 1939 r., organizowane są od 2008 r.

Każdy spektakl jest jednak inny, gdyż szczegóły przygotowanego scenariusza, powstają ostatecznie w trakcie prób i warsztatów.

– zaznaczyła Grzywacz.

W ramach mławskich wydarzeń, które w piątek upamiętnią 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Mławą, zaplanowano również uroczysty apel i defiladę z udziałem pododdziałów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz koncert pieśni patriotycznych. Podczas uroczystości dyplom Honorowego Obywatela Miasta Mława otrzyma gen. Leszek Surawski, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – od stycznia 2017 r. do 2 lipca tego roku, który przez ostatnie lata angażował się w obchody bitwy pod Mławą, jeszcze jako dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, która jest spadkobiercą 20. Dywizji Piechoty z września 1939 r.

Odbędzie się także pokaz nowoczesnego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Wojska Polskiego, jak np. czołgów PT 91 Twardy i Leopard 2A5, pojazdów wojskowych Krab, Langusta i Dana oraz wyposażenia patrolu saperskiego ze specjalnym kombinezonem EOD 9 i wykrywaczami ładunków.

Na historycznych polach w Uniszkach Zawadzkich, gdzie toczyła się bitwa pod Mławą, zorganizowany zostanie I Drużynowy Bieg Żołnierski na 3 km o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Burmistrza Miasta Mława, w którym wezmą udział reprezentanci jednostek wojskowych – zgłosiło się 12 zespołów z całej Polski. Uczestnicy biegu pokonają dystans między dwoma historycznymi bunkrami.

Uroczysty apel oraz inscenizacja „Mława 1939” będą transmitowane w piątek w internecie – wydarzenia te będzie można oglądać na stronach www.mlawa.pl oraz www.bitwa1939.mlawa.pl.

Bitwa pod Mławą, która trwała od 1 do 4 września, jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r. Zasadnicza część walk rozegrała się w Uniszkach Zawadzkich. Podczas bitwy żołnierze 20. Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Armii Modlin pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego, toczyli zacięte walki z oddziałami niemieckiej 3. Armii dowodzonej przez feldmarszałka Georga von Kuechlera. Atakujące z terytorium ówczesnych Prus Wschodnich oddziały niemieckie, mające za zadanie jak najszybsze dotarcie do Warszawy, napotkały pod Mławą na silny opór oddziałów polskich – jednostki niemieckie dysponowały trzykrotną przewagę liczebną. W bitwie pod Mławą zginęło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich.

We wrześniu 1939 r. Mława, która była wówczas miastem granicznym, w wyniku niemieckiego nalotu bombowego została zniszczona w 70 proc.

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września przed Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich złożone zostaną kwiaty, a przed Pomnikiem Piechura zapalone zostaną 864 znicze, upamiętniające poległych w bitwie pod Mławą polskich żołnierzy.

 

 

 



Źródło: dzieje.pl

#bitwa pod Mławą #inscenizacja #nalot bombowy

Magdalena Łysiak