Konkursy, warsztaty i ogólnopolska konferencja naukowa „Nasz język ojczysty” znajdą się w programie Miesiąca Języka Ojczystego, który rozpoczął się w środę – w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Przedsięwzięcie organizują poloniści z UJ w Krakowie. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na bogactwo kulturowe, jakie tkwi w poszczególnych językach. Zdaniem ekspertów wyginięciem zagrożona jest połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie.
Jednym z największych wydarzeń w ramach Miesiąca będzie IV Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 3 marca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rejestracja trwa do niedzieli.
Autorką tekstu IV Krakowskiego Dyktanda jest językoznawczyni dr hab. Mirosława Mycawka. Zgodnie z jej zapowiedziami, w tekście, tak jak w latach poprzednich, nie zabraknie krakowskich klimatów. Co roku wydarzenie gromadzi ok. 500 osób, które chcą sprawdzić swoją ortograficzną wiedzę. Patronat nad Dyktandem objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Miesiąc Języka Ojczystego to także konkursy: na reklamę, na komentarz i na gadkę. Termin nadsyłania prac na konkursy upływa 28 lutego, a finały odbędą się 16 marca na Wydziale Polonistyki UJ. Konkursowe jury, złożone ze znawców języka, zwracać będzie dużą uwagę na poprawność językową prac. Więcej szczegółów o dyktandzie i konkursach można znaleźć na stronie mjo.uj.edu.pl.
Wydarzeniem towarzyszącym Miesiącowi Języka Polskiego jest III ogólnopolska konferencja naukowa „Nasz język ojczysty”. W tym roku upłynie ona pod hasłem „Różne oblicza tożsamości”. Odbędzie się w dniach 23-24 marca na Wydziale Polonistyki UJ.
Miesiąc Języka Ojczystego organizuje od 2015 r. Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia i Towarzystwem Miłośników Języka Polskiego.
Językoznawcy alarmują, że co dwa tygodnie bezpowrotnie znika jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Wyginięciem zagrożona jest połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie