Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Laureaci plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2018

Wystawa „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”, Festiwal Dziedzictwa Kresów oraz publikacja „Książka otwarta na świat” zwyciężyły w 12. edycji Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2018, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, którego celem jest promowanie najciekawszych przedsięwzięć historycznych.

muzhp.pl

Są to inicjatywy o różnej skali, formie, jednak mające wspólny cel – przybliżanie kolejnym pokoleniom naszego narodowego dziedzictwa. 

– napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do zgromadzonych na uroczystości i podkreślił, że każdy głos oddany w plebiscycie jest symbolicznym laurem i wyrazem szczerego uznania.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, głównego organizatora plebiscytu podkreślił, że ideą konkursu jest honorowanie ludzi i inicjatyw, które podczas minionego roku mówiły o historii. 

Ważne jest dla nas, by zaprosić tych, którzy robią dobre projekty na temat edukacji historycznej, dobre wystawy, dobre projekty multimedialne do tego, żeby zgłaszali je na ten konkurs. Dzięki temu plebiscytowi po pierwsze przypominamy te wydarzenia, po drugie – ludzi, którzy je tworzyli, a po trzecie – mobilizujemy lokalną społeczność, która oddaje głos na dane wydarzenie. 

– mówił dyrektor Muzeum.

Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono prawie 200 projektów z całego kraju, a także z zagranicy m.in. z Austrii, Francji, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy i Ukrainy. Spośród nich jury wyłoniło finałową piętnastkę. Propozycje te oceniali internauci w drodze powszechnego głosowania.

W kategorii Wystawa zwyciężyła ekspozycja czasowa Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci zorganizowana przez Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa stanowiła prezentację dorobku nestora polskiego designu, autora projektów dziesiątek opakowań, etykiet, okładek i plakatów, mistrza znaku graficznego.

Najwięcej głosów internautów w kategorii Wydarzenie zdobył Festiwal Dziedzictwa Kresów przygotowany przez Gminę Lubaczów. Festiwal to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Jego coroczny program to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej.

W kategorii Edukacja i multimedia laur otrzymała rodzinna publikacja edukacyjna Książka otwarta na świat wydana przez Muzeum Emigracji w Gdyni. To spojrzenie na historię Polski, a przede wszystkim Polaków i Polek, z innej perspektywy. To przekrojowa opowieść o przeszłości i teraźniejszości, których stałym elementem są przemieszczanie się i mobilność.

 

 



Źródło: dzieje.pl, muzhp.pl

#Wydarzenie Historyczne Roku 2018 #Muzeum Historii Polski

Magdalena Łysiak