50 lat od premiery albumu "Abbey Road" The Beatles został on wydany w technologii dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos. 6 grudnia w siedzibie FINA (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny) będzie można posłuchać albumu w odnowionej i wielokanałowej wersji.
"Abbey Road" to ostatni album, który Beatlesi nagrali wspólnie. Jak pisze Philip Norman w biografii "Szał! Prawdziwa historia Beatlesów": "Na +Abbey Road+ John Lennon osiągnął najwyższą formę, w najlepszej kondycji był Paul McCartney, a i George Harrison nagle objawił stan sprawności, jakiego nikt się po nim nie spodziewał".
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny przekazała, że z okazji pięćdziesięciolecia album "Abbey Road" The Beatles został on wydany w technologii dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.
Jak dodano, "system dźwiękowy w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego posiada certyfikat Dolby Atmos – oznacza to, że głośniki są rozmieszczone w całej sali i wykorzystują 40 kanałów dźwięku".
W adaptacji akustycznej zastosowano ustroje rozpraszające dźwięk i sufit podwieszony w celu ukształtowania pola akustycznego, dającego wrażenie zanurzenia w obrazie dźwiękowym
- podano.
W związku z tym FINA zaprasza do swojej siedziby 6 grudnia o godz. 19 na prezentację kultowej płyty The Beatles.
Jak poinformowano, "z wielu różnych wersji, 6 grudnia w sali Ziemia Obiecana, zaprezentowana zostanie ta najbardziej bogata, zremasterowana w systemie Dolby Atmos". W temat wprowadzi wierny fan i znawca twórczości Beatlesów, wieloletni dziennikarz radiowy Piotr Metz.
"Abbey Road" ukazała się 26 września 1969 r. w Wielkiej Brytanii, a 1 października w USA. Na okładce znalazło się zdjęcia Beatlesów przechodzących przez pasy na ulicy obok studia. Nie było ani nazwy płyty, ani nazwy grupy. Od czasu ukazania się płyty uwiecznione na okładce przejście dla pieszych stało się turystyczną atrakcją.
Za Oceanem płyta stała się sensacją, także za sprawą tajemniczego zniknięcia Paula McCartney’a. Jeden z prezenterów radiowych z Detroit podał informację, że jeden z Beatlesów nie żyje. Informacja szybko rozeszła się po całej Ameryce. Pojawiły się plotki, że Paula zabiło CIA, że udaje go aktor po operacji plastycznej. Napędziło to sprzedaż "Abbey Road". Szybko rozeszło się ponad pięć milionów egzemplarzy, więcej niż płyty "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band".
Do 2011 roku sprzedało się ponad 30 milionów egzemplarzy "Abbey Road" na całym świecie. Album został wybrany w 2009 r. najlepszym albumem brytyjskiej grupy przez czytelników magazynu "The Rolling Stone".
Rok po ukazaniu się "Abbey Road" na rynek trafiła jeszcze jedna płyta Beatlesów, "Let It Be". Muzycy nie nagrywali jej już razem. Ukazała się w 1970 r., po rozpadzie grupy.