Trwa obecnie druga faza Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Po jesiennych konsultacjach na temat kondycji polskiej kultury, przyszedł czas na konkretne zagadnienia. W piątek konferencja gościła w Poznaniu, dziś przeniesie się do Szczecina.
Domy kultury funkcjonujące w polskim systemie prawnym wyróżniają się spośród wszystkich pozostałych instytucji kultury. To jedyne instytucje, które mogą przybierać najrozmaitsze modele funkcjonowania: od instytucji multidyscyplinarnych, edukacyjnych czy usługowych względem społeczności lokalnych lub ściślej określonych interesariuszy, przez instytucje wspomagające procesy rewitalizacyjne, aż po instytucje kreujące polityki rozwoju gmin, miast, a nawet regionów w sektorach kreatywnych czy turystyce. Siłą rzeczy są to więc instytucje, których model i skuteczność działania uzależniona jest od lidera – wykształcenia, doświadczenia, wizji i kreatywności osoby kierującej instytucją. Z tego wynika także konieczność zastosowania w strukturze organizacyjnej tych instytucji najrozmaitszych koncepcji zarządczych czy polityk kadrowych.
Czy domy kultury wykorzystują ten potencjał i możliwości, jakie dają im obecnie uwarunkowania prawne? Jakie ograniczenia w realizacji wizji osób zarządzających domami kultury są najtrudniejsze do pokonania? Czy nieśmiałe głosy nawiązujące do stworzenia ustawy dedykowanej domom kultury są uzasadnione? A może potrzebujemy jasnej wykładni prawa, jednoznacznie określającej zakres praw i obowiązków wszystkich aktorów instytucjonalnego procesu organizacji kultury w Polsce?
Z takimi pytaniami zmierzą się uczestnicy odbywającej się w poniedziałek w Szczecinie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, której temat przewodni brzmi "Organizacje niezależne i domy kultury – zadania i rozwiązania dedykowane". Organizatorami konferencji są: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, MKiDN, a udział wezmą samorządowcy, organizacje pozarządowe, twórcy i animatorzy kultury.Celem Ogólnopolskiej Konferencji Kultury jest środowiskowa debata ukierunkowana na wypracowanie propozycji i przygotowanie do wdrożenia rozwiązań odpowiadających na najbardziej ważkie potrzeby artystów i organizatorów życia artystycznego w Polsce. Kolejne spotkania zaplanowano w Bydgoszczy (29.11), Olsztynie (30.11-1.12), Katowicach (4.12) i w Rzeszowie (17.12).