Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Koncert Pawła Kaczmarczyka - dziś w stolicy

Pianista jazzowy i kompozytor Paweł Kaczmarczyk przedstawi kompozycje ze swojej najnowszej płyty „Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra” podczas piątkowego koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Paweł Kaczmarczyk
Paweł Kaczmarczyk
fot. YouTube/mat.pras.

Album „Kaczmarczyk vs Paderewski: Tatra”, który powstał z inspiracji „Albumem tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego stanowi połączenie jazzu, muzyki klasycznej, folku i elektroniki. Jest to szóste wydawnictwo pianisty i kompozytora Pawła Kaczmarczyka, który na koncie ma m.in. nominację do Fryderyka, nagrodę Mateusza Trójki Polskiego Radia, a także sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

Album ten zacząłem nagrywać przed czterema laty, ale jego źródło pochodzi z dużo bardziej odległej przeszłości. Nie byłoby tej płyty, gdyby nie wydawnictwo "Album tatrzańskie" z 1884 roku, na którym Ignacy Jan Paderewski zreinterpretował polskie pieśni góralskie. Ta sześcioczęściowa suita napisana na dwie i cztery ręce była jednak tylko punktem wyjścia do mojej płyty, na której słychać aż 21 muzyków

 - napisał Paweł Kaczmarczyk na stronie internetowej.

Muzyk zaznaczył, że „Tatra” to nie sześć utworów, lecz dziewięć, więc jest to nie tylko adaptacja „Albumu tatrzańskie”, lecz także jego rozwinięcie.

I choć nadal bardzo mocny jest w niej polski wątek góralski, to usłyszysz na niej także dużo więcej. Nie będę jednak odbierał – mam nadzieję – przyjemności ze słuchania płyty i nie zdradzę, co "autor miał na myśli". Wolałbym pewnego dnia usłyszeć od Ciebie, Drogi Słuchaczu i Słuchaczko, co Ty masz na myśli słuchając tej płyty

 - napisał.

W nagraniu płyty wzięło udział 21 muzyków, skład koncertowy będzie podobny. Na scenie – oprócz Pawła Kaczmarczyka – wystąpią m.in.: kontrabasista jazzowy Michał Barański; dwukrotny zdobywca tytułu Perkusista Roku - Tomek Torres oraz instrumentalista i producent muzyczny Wojciech Długosz, znany także jako Mr Krime.

U boku wymienionych artystów stanie także Polish Brass Quintet: trzech solistów Sinfonii Varsovii: Jakub Waszczeniuk - trąbka, Henryk Kowalewicz - waltornia, Krzysztof Mucha - tuba, a także solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Ostap Popovych - trąbka oraz solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Tomasz Hajda - puzon.

Nie zagra zapowiadany wcześniej Mino Cinelu, który występował z takimi sławami, jak z Miles Davis, Al Foster, Marcus Miller czy słynna formacja Weather Report.

Z wielką przykrością musimy odwołać występy Mino Cinelu podczas trasy koncertowej "Tatry". Tuż przed startem projektu ze wsparcia finansowego wycofał się jeden z głównych partnerów

 - poinformował słuchaczy Paweł Kaczmarczyk.

Paweł Kaczmarczyk (rocznik 1984) to pianista, kompozytor i sideman. Pierwszy Polak z kontraktem płytowym w prestiżowym niemieckim wydawnictwie ACT Music. Jest animatorem krakowskiej sceny jazzowej, dyrektorem artystycznym festiwalu Jazz Juniors. Kaczmarczyk ukończył studia na Wydziale Jazzu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wcześniej odebrał nieformalną edukację w zespołach legendarnego mistrza saksofonu tenorowego Janusza Muniaka. Nagrał pięć autorskich albumów i wiele w roli sidemana. Występował z takimi artystami jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski, Monty Waters, Kazimierz Jonkisz, Rafał Sarnecki, Grzech Piotrowski. Grał na międzynarodowych festiwalach, m.in.: Leverkusener Jazztage (Niemcy), Jazz Meeting Berlin (Niemcy), Palatia Jazz Festival (Niemcy), 12 points! European's New Jazz (Irlandia), Gulf Jazz Nights (Zjednoczone Emiraty Arabskie), 12. International Festival of Jazz Piano (Czechy), Warsaw Summer Jazz Days (Polska), Jazz en Nord (Francja), and the Jazzy Colours Festival (Francja). „Chcę, żeby moja muzyka poruszała – nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty” – mówi o swojej twórczości Paweł Kaczmarczyk. Koncert warszawski będzie finałem trasy, podczas której muzyk wystąpił w Łodzi, Katowicach, Wrocławie, Poznańniu i Gdańsku. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Paweł Kaczmarczyk #Paderewski #Tatra #koncert

redakcja