Dzieła Katarzyny Kobro i Magdaleny Abakanowicz można będzie nabyć podczas otwartych w piątek 16. Warszawskich Targów Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Targom towarzyszą wystawy dzieł Wojciecha Fangora i Andrzeja Dudzińskiego.
Targi to prawdziwy festiwal sztuki. W tym roku uczestniczy w nich ponad 60 galerii sztuki współczesnej i antykwariatów z całego kraju. Można powiedzieć, że w ciągu kilkunastu lat impreza handlowa, organizowana tradycyjnie w Warszawie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego zyskała status najważniejszych w Polsce targów sztuki
- zaznaczyła w rozmowie z PAP Kama Zboralska, przewodnicząca Rady Programowej Targów.
W tym roku na targach będzie można nabyć prace takich wybitnych twórców, jak np. Katarzyny Kobro "Akt stojący", jest to rzeźba w brązie, czy dwie rzeźby "Piotr" i "Paweł" Magdaleny Abakanowicz
- podkreśliła Zboralska.
Jak dodała, "targi to jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie można obejrzeć i kupić prace uznanych artystów współczesnych m.in. Jana Tarasina, Józefa Hałasa, a także młodych, ale już z dorobkiem, jak Łukasz Surowiec, Małgorzata Kosiec czy Monika Szwed oraz dzieła wybitnych XIX i XX-wiecznych malarzy, jak Józef Brandt, Wojciech Wiess, Alfons Karpiński, Wojciech Kossak, Olga Boznańska".
Wśród wystawców z całej Polski znalazły się m.in galerie Zderzak, Piękna Gallery, Galeria Muzalewska, mia Art Gallery, Arttrakt, Galeria Grafiki i Plakatu, Artemis, Rynek Sztuki, Mostra, Beta 16, Artinfo.pl oraz antykwariaty, jak np. Artykwariat, DA Rempex, Connaisseur, DA Ostoya, Sopocki Dom Aukcyjny.
Misją WTS - jak zaznaczają organizatorzy - jest również działalność edukacyjna. Po raz szósty profesjonalna Pracownia Kwadrat Grafiki Artystycznej Iwony Cur poprowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Jak co roku gościem Pracowni Kwadrat będzie znany plakacista Andrzej Pągowski. Odbędą się też wykłady m.in. o nieznanych aspektach twórczości Wojciecha Fangora, o sytuacji artysty w zderzeniu z rynkiem sztuki, o liderach polskiego rynku sztuki.
O sztuce kolekcjonerskiej opowiedzą - dr Bożena Kowalska i prof. Waldemar Okoń. Miłości do sztuki poświęcony będzie panel prowadzony przez naczelną redaktor „Arteonu” – Karolinę Staszak.
Targom towarzyszą wystawy uznanych twórców – prezentowane były już dokonania m.in. Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora i znanej na wszystkich kontynentach Magdaleny Abakanowicz. „Grupa mutantów” jej autorstwa, pokazana na 15. WTS została zakupiona przez wrocławskie Muzeum Narodowe. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa fotograficzna Witkacego. W tym roku odbędą się wystawy prac takich twórców, jak Wojciech Fangor i Andrzej Dudziński - Dudi, artystów tworzących w różnych stylistykach, którzy wiele lat mieszkali w USA.
Fangor jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Dzieła Fangora wypożyczyła Magdalena Summer-Fangor, żona nieżyjącego już twórcy oraz warszawska Piękna Gallery, a prace Dudzińskiego przyjadą prosto z pracowni malarza
- zaznaczyła Kama Zboralska.
Podczas 16. WTS będzie można kupić album „FANGORMAGORIE”, którego bohaterem jest Wojciech Fangor, autorem artysta fotografik Bogdan Sarwiński. Są to poetyckie zdjęcia i teksty Bogdana Sarwińskiego oraz obrazy i rysunki Wojciecha Fangora. Na przedniej wyklejce nadrukowany jest techniką serigrafii, specjalny rysunek Wojciecha Fangora. W edycji numerowanej na pierwszej stronie wklejony jest hologram z numerem egzemplarza. Na życzenie, może być odbity odcisk palca Wojciecha Fangora oraz faksymile podpisu.
Szczegółowy program WST jest dostępny na stronie www.warszawskietargisztuki.pl 16. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego trwać będą do 7 października.