Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Kultura i Historia

Kino Atlantic pod ochroną?

Rozważane są możliwości objęcia budynku, w którym mieści się kino Atlantic ochroną konserwatorską - poinformował w poniedziałek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak jednak zaznaczył, aby było to możliwe, obiekt musi spełniać określone warunki.

jm

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak jednak zaznaczył, aby było to możliwe, obiekt musi spełniać określone warunki.

Reklama

O tym, że kino Atlantic może zniknąć, jako pierwsza informowała "Gazeta Wyborcza", która na początku września podała, że przejmie je należąca do samorządu Mazowsza spółka Max-Film. Ta zaś - jak podkreślała gazeta - "ma na sumieniu kilkanaście zamkniętych warszawskich kin".

Dziennik informował też, że dla miejsca, w którym obecnie jest kino, śródmiejscy urzędnicy wydali decyzję o warunkach zabudowy dla pięciopiętrowego biurowca z kinem w części podziemnej. Informacja o tym, że kino może przestać funkcjonować w dotychczasowej formie lub nawet zniknąć, wywołała falę krytyki, zaś aktywista miejski Jan Śpiewak złożył wniosek o wpis kina Atlantic do rejestru zabytków.

W poniedziałek w wydanym komunikacie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że stoi na stanowisku, że obecnie rozważane są możliwości objęcia budynku, w którym mieści się kino Atlantic ochroną konserwatorską. Jak jednak zaznaczył, aby tak się stało, konieczne jest zbadanie, czy spełnia warunki ustawy o ochronie zabytków.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podkreślił również, że wymaga to "wnikliwej analizy stanu i ilości zachowanej substancji zabytkowej obiektu, przeprowadzenia kwerendy historycznej itp."

W chwili obecnej rozważana jest również możliwość wpisania do rejestru zabytków nazwy Kino Atlantic

- poinformowano.

Kino Atlantic to najstarsze nieprzerwanie działające kino w Warszawie. Podczas modernizacji przeprowadzonej w latach 60. Atlantic zyskał wielki niebieski neon, który stał się rozpoznawalnym punktem ulicy. Pod koniec lat 90. neon został zastąpiony nowym, a kino przeobraziło się w czterosalowy minipleks. W tej formie funkcjonuje do dziś.

Obecna umowa dzierżawy kina przez spółkę Viktonex wygasa w grudniu tego roku.

jm

Reklama