Jan Kanty Pawluśkiewicz, małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie, a także Krystyna Mrugalska i ks. Stanisław Łada zostali laureatami tegorocznej, 23. edycji Medalu św. Brata Alberta. Wręczenie wyróżnień odbyło się w poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
Gala rozdania nagród nastąpiła, tak jak w latach ubiegłych, podczas "Albertiany", festiwalu twórczości muzycznej, teatralnej, tanecznej i plastycznej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Festiwal organizuje Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta.
Medale św. Brata Alberta otrzymują osoby, które pomagają niepełnosprawnym. Odznaczenie z wizerunkiem franciszkanina, który służył ubogim, zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.
Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz z Krakowa od początku istnienia Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" bezinteresownie jej pomaga, wspiera radą jej niepełnosprawnych, a uzdolnionych artystycznie podopiecznych, zasiada m.in. w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
Ta nagroda to dla mnie zaskoczenie, wyróżnienie. Mam świadomość, że od osób związanych z fundacją ("Mimo Wszystko" i św. Brata Alberta – red.) dostałem znacznie więcej, aniżeli sam dałem
– powiedział Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Jeśli dają mi medal, to kocham ich i deklaruję, że do końca moich dni będę ich wspominał
– zaznaczył. Poproszony o ocenę twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie powiedział, że jest to sztuka, którą dobrze się ogląda.
Małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie (publicysta, poeta) 30 lat temu zaangażowali się w ruchu "Wiara i Światło" (ówczesna nazwa "Muminki"), w którym na rzecz niepełnosprawnych działają do dzisiaj. Diana Bonowicz jest dyrektorem fundacji misyjnej ojców kapucynów, organizującej akcje na rzecz dzieci biednych i niepełnosprawnych w Afryce.
Pedagog i działaczka społeczna Krystyna Mrugalska z Warszawy jest, jak zaznaczył ks. Isakowicz-Zaleski, "legendą w środowisku osób niepełnosprawnych". Dzięki niej w 1991 r. powstało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Ks. prałat Stanisław Łada z Pruszcza Gdańskiego w latach 80., w komunistycznej rzeczywistości, z własnej woli rozpoczął pomoc charytatywną dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Ks. Łada podkreśla, że niepełnosprawny to jest "osoba, którą należy spotkać", i że niepełnosprawny potrzebuje nie tylko pomocy materialnej, ale też duchowej. Wśród dotychczasowych laureatów Medalu św. Brata Alberta są m.in. Agata Kornhauser-Duda, ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Andrzej Zoll i Otylia Jędrzejczak.
Zdaniem Anny Dymnej Medal św. Brata Alberta "odmienia życie". "Dostałam ten medal w 1999 r. i zmienił on wiele w moim życiu, nadał mu nowego sensu" – powiedziała aktorka. Wręczenie medali poprzedziła prapremiera spektaklu "Jesteśmy z jednego ogródka" w wykonaniu Teatru Radwanek. Przedstawienie powstało na podstawie wiersza "Na straganie" Jana Brzechwy.
Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" odbył się po raz 19. Jego laureaci, jak co roku, otrzymali nagrody rzeczowe oraz "Maski" przyznawane przez pięć najbardziej uznanych krakowskich teatrów. "Albertiana" ma udowadniać, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. "Sztuka to szalenie ważny element terapii osób niepełnosprawnych" – powiedział współzałożyciel Fundacji św. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent RP Andrzej Duda.