W Gdyni trwa festiwal filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. To pokazy filmowe, wystawy, koncerty, spektakle oraz dyskusje panelowe, w których twórcy filmowi konfrontowani są z historykami, publicystami, świadkami dziejów najnowszych. Dziś drugi dzień festiwalu.
„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” - czyli ci, którzy za opór przeciw sowieckiemu okupantowi zapłacili najwyższą cenę. Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni, przez komunistyczne władze skazani na zapomnienie. Festiwal ten jest jedynym w Polsce przeglądem filmów odnoszących się do lat 1939 – 1989.
Twórcy festiwalu mają ambicję, by pokazać trudne i niewygodne tematy językiem nowoczesnym, atrakcyjnym dla młodego widza. Stąd postawione pytanie, jak przełożyć historię na język filmu?
Laurem festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” jest „Złoty opornik”. Zwykły opornik elektryczny był symbolem opozycjonistów, szczególnie w okresie delegalizacji NSZZ „Solidarność” od wprowadzenia stanu wojennego.
Autorzy festiwalu podejmują się trudu dotarcia do najmniejszych środowisk w różnych częściach kraju, aby poprzez pokazy filmowe i działania popkulturowe przybliżać i pobudzać do działania lokalne społeczności.
Przy Festiwalu NNW powstał, wyjątkowy w skali całego kraju Projekt Młodzi dla Historii, skierowany do młodzieży. Filmy ludzi młodych, sztuki teatralne oraz stylizacje modowe towarzyszą projekcjom profesjonalistów i są okazją do wzajemnych inspiracji.
Młodzież może brać udział w warsztatach filmowych, teatralnych i charakteryzatorskich. Zawsze czekają na nich uznani filmowcy i twórcy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Dziś w południe odbył się pokaz specjalny filmu o legendzie opozycji antykomunistycznej pt. „Solidarność według Krzysztofa Wyszkowskiego”. Przed projekcją o filmie mówił dziennikarz Piotr Semka.
Program:
Czwartek 28 września: