„Chcemy zwrócić się do młodego pokolenia, żeby szukało historii” – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek. Inicjatywa Instytutu, skierowana do młodzieży szkolnej w całej Polsce, upamiętnia bohaterski wkład tysięcy Polaków zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą i odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości. „Wierzymy, że pamięć po nich pozostała w rodzinach – na strychach być może są gdzieś ich krzyże, pamiątki, zdjęcia”.
Jak podkreślił dr Szarek, przygotowania do zbliżającego się jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to dla IPN priorytet, a spośród wszystkich planowanych i już przygotowanych inicjatyw konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018” zajmuje szczególne miejsce.
Chcemy przypomnieć ludzi pokolenia, które przed 100 laty wywalczyło niepodległą Polskę i później przez 3 lata walczyło o stworzenie jej fundamentów, walczyło w powstaniu wielkopolskim, śląskim, w plebiscytach, w wojnie z Ukraińcami i z bolszewikami. To była elita niepodległościowa narodu polskiego, elita, która 20 lat później w znacznej części została wymordowana przez okupantów niemieckich i sowieckich.
– mówił prezes Instytutu.
Ideą konkursu jest zachęcenie uczniów, nauczycieli, wychowawców, żeby znaleźli w sobie taką pasję do poszukiwania tych nazwisk, do budowania tych historii, które gdzieś odeszły w niepamięć.
– przypomniał dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Adam Hlebowicz.
Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018” rozpoczęto w grudniu 2017 r., wraz z oficjalną inauguracją 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zorganizowaną przez IPN w Strуży pod Limanową. To tam właśnie, w niewielkiej małopolskiej miejscowości, w 1913 r. powstała pierwsza na ziemiach polskich Oficerska Szkoła Strzelecka, stanowiąca zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich.
Kilkudziesięciu mężczyzn ćwiczyło tam, aby stać się później zaczynem wojska polskiego, m.in. Józef Piłsudski. I ta pamięć trwa do dzisiaj w tej wiosce, mimo że minęło 100 lat. Pamiętamy o bohaterach II wojny światowej, o tym, co wydarzyło się po wojnie, a tymczasem warto wrócić do tego czasu sprzed 100 lat, do budowania Niepodległej.
– podsumował prezes IPN.
Uczestnicy konferencji przypomnieli również szczegóły konkursu, zachęcając uczniów do poszukiwania w swoich miejscowościach i środowiskach osób zasłużonych w walce o niepodległość. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkolnej – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 r. Krzyżem lub Medalem Niepodległości.
W spotkaniu udział wzięli także zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej prof. Grzegorz Nowik oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.
https://www.youtube.com/watch?v=Cntxgzenz5c