Stonehenge znajdujące się na angielskiej równinie Salisbury to najsłynniejsza budowla megalityczna Europy. Budowano ją przez wiele stuleci, zaczynając prawdopodobnie od 3100 roku przed Chrystusem. Okrąg ma ok.110 metrów średnicy, a wewnątrz niego wykopano 56 jam, zwanych jamami Aubrey’a, od nazwiska ich XVII-wiecznego odkrywcy. niektóre jamy słuzyły do kremacji zmarłych, w innych znaleziono wiele szczątków ludzkich. Bloki kamienne, które otaczają krąg ważą od 10 do 45 ton i zostały sprowadzone na miejsce z kamieniołomów odległych o ok. 30 kilometrów. Całe otoczenie Stonehenge jest jednym wielkim cmentarzem, a pochowani tu ludzie pochodzili z całej Europy. W jednym z kurhanów znaleziono szkielet mężczyzny, przy którym znaleziono tajemniczą złota płytkę.
W 1808 roku archeolog William Cunnington, odkrył w Bush Barrow grób zwany grobem „Króla Stonehenge”. Człowiek tam pogrzebany pochodził z terenów Alp Szwajcarskich. W liście do kolegi po fachu Sir Richarda Colta Hoare'a napisał:
Znaleźliśmy szkielet krzepkiego i wysokiego mężczyzny. Na jego piersi leżała mała płytka ze złota przymocowana do cienkiego kawałka drewna. W pasie leżał duży złoty zaczep do paska, ozdobiony delikatnymi, odciśniętymi liniami, a także kolejna mniejsza ozdoba w kształcie rombu.
Kiedy przyjrzano się bliżej złotej płytce uznano, iż owe odciśnięte linie kryją w sobie niezwykle zaawansowaną wiedzę z zakresu matematyki i geometrii.
Powtarzające się sześciokąty w serii trzech koncentrycznych okręgów zostały wykonane z ogromną precyzją i dokładnością. David Dawson, dyrektor Wiltshire Museum, opisuje plakietkę jako „dzieło bogów”. Niektórzy uważają, że jest to instrument astronomiczny, co współgrałoby z teorią astronoma Geralda Hawkinsa, który uważa iż Stonehenge było wykorzystywane do dokładnych pomiarów ruchu Słońca i Księżyca, a także zaćmień. Inny badacz, dr Derek Cunningham, sugeruje, że geometryczne linie na plakietce są formą pisma astronomicznego.