Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Rzeźba z 62 r. n.e. kupiona na straganie z pamiątkami w Pompejach!

W Belgii znaleziono marmurową płaskorzeźbę z Pompejów, którą uważano za zaginioną od kilkudziesięciu lat. To dzieło sztuki, pochodzące z około 62 roku naszej ery, ukazuje niszczycielskie trzęsienie ziemi, które nawiedziło w owym roku nawiedziło miasto. Pewna rodzina, nieświadoma wartości kawałka marmuru, traktowała go jako pamiątkę z wakacji.

Rzeźba z Pompejów wklejona w ścianę belgijskiego domu
Rzeźba z Pompejów wklejona w ścianę belgijskiego domu
De Temmermans - ArchaeologyMag

Rafael De Temmermana wraz z synem Geertem, podczas wakacji we Włoszech w 1975 roku, kupili marmurową płaskorzeźbę od zwykłego sprzedawcy mającego stragan z pamiątkami w pobliżu Pompejów. Przywieźli ją do domu i przykleili na marmurowej ścianie jako element dekoracyjny. Ostatnio planując sprzedaż nieruchomości postanowili sprawdzić wartość posiadanego przedmiotu. Za radę znajomego pojechali do muzeum ze zbiorami starożytności rzymskich w Tongeren, by tam zasięgnąć opinii. Bart Demarsin, kierownik wystaw, patrząc na zdjęcie od razu przypomniał sobie, że widział podobną rzeźbę w Pompejach, w domu pompejańskiego bankiera. Geert De Temmerman zaprosił naukowców do swego domu i tak opisał ich reakcje:

Zaczęli świecić na to latarką i nagle usłyszałem jak wykrzykują: Tak, to jest prawdziwe! Po czym niemal zemdleli z wrażenia.

Marmurowa płaskorzeźba, zaginiona 14 lipca 1975 roku, ma wielkie znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Pompejów. 5 lutego 62 r. n.e. miasto ucierpiało poważnie z powodu trzęsienia ziemi. Relację o tym zapisał Seneka Młodszy, w szóstym tomie traktatu Naturales Quaestiones, przy czym doszedł wówczas do błędnego wniosku, że trzęsienia były spowodowane ruchami powietrza. Z kolei rzeźbiarze pompejańscy przedstawili skutki owego trzęsienia na licznych płaskorzeźbach, znalezionych w posiadłościach na terenie miasta. Między innymi w domu Lucjusza Caecyliusza Iucundusa jest pokazane zniszczenie Świątyni Jowisza.

Lokalna policja belgijska wszczęła dochodzenie w sprawie rzeźby znalezionej u De Temmermana, ale rodzina liczy na potencjalną rekompensatę. Geert De Temmerman zauważył: „Policja sądowa powiedziała nam, że nadal możemy uzyskać odszkodowanie. W końcu płaskorzeźba wisiała tu przez 50 lat i nic się z nią złego nie stało, a przecież łatwo można ją było sprzedać lub zniszczyć”…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Źródło: artnewspaper.com

#Pompeje #płaskorzeźba #trzęsienie ziemi w 62 roku n.e. #ukradziona płaskorzeźba

Magdalena Łysiak