Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

„Rój” – legenda podziemia niepodległościowego – został prawdopodobnie odnaleziony na Łączce

Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, uczestnik polskiego niepodległościowego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu został przez nas odnaleziony na Łączce – powiedział podczas prelekcji na Festiwalu NNW prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk opowiada o miejscu odnalezienia Roja
Prof. Krzysztof Szwagrzyk opowiada o miejscu odnalezienia Roja
archiwum - Scena Kultury

Podczas poruszającego spotkania prof. Szwagrzyk opowiedział jak analizując materiały śledcze i zdjęcia UB udało się zidentyfikować prawdopodobne szczątki Mieczysława Dziemieszkiewicza. Zaprezentował  dokumenty UB, zeznania świadków, szokujące zdjęcia zamordowanych, opisy medyczne, z których wynika m.in., że zwłoki były profanowane. Prokurator wydał zgodę na pochówek „Roja” w 1951 roku. Ale z tego roku nie znaleziono żadnej dokumentacji o pochówku, nie ma też rejestracji w zakładach anatomii, którym często UB przekazywała ciała do badań.

Analiza zdjęć

„Uznaliśmy, że musimy szukać szczątków w Pułtusku, gdzie UB zrobiła Rojowi ostatnie pośmiertne zdjęcia. Przyjęliśmy hipotezę, że pochowano go na miejscu. Ale prace tam prowadzone nie dały rezultatu” – mówił Szwagrzyk. Wtedy zespół po raz kolejny zaczął analizować dokumenty. Na zdjęciach zrobionych przez UB „Rój” jest w mundurze i berecie, na którym znajduje się orzełek i trupia czaszka. Na rękawie ma opaskę z wyhaftowanym hasłem: „Śmierć wrogom Ojczyzny”. Prof. Szwagrzyk przypomniał sobie, że jeden z orzełków odnalezionych na Łączce, odbiegał wyglądem od innych – miał nietypowy kształt, wokół niego były jakby resztki sukna, obok orzełka widniały ślady po przeszyciach. Porównał z rojowym orzełkiem ze zdjęcia UB – to był taki sam przedwojenny policyjny orzełek.

Charakterystyczny orzełek

Znaleziono go na Łączce przy szczątkach mężczyzny. Obok były też medalik, patki od munduru, guziki wojskowe. To, co na początku zmyliło ekipę prof. Szwagrzyka to fakt, że na wysokości miednicy, w miejscu gdzie jest kieszeń spodni leżała sztuczna szczęka. Przez długi czas myślano więc, że szkielet należy do starszego mężczyzny. Prof. Szwagrzyk jest niemal pewien, że ta szczęka to też profanacja UB.

Analiza umundurowania, orzełka, a nawet samego umiejscowienia jamy grobowej – w pobliżu znajdowały się szczątki mi.n. Łupaszki i żołnierzy podziemia o których wiadomo, że zginęli w 1951 roku, czyli dokładnie wtedy co „Rój” – wskazują, że to mogą być szczątki Mieczysława Dziemieszkiewicza. Jest już zabezpieczony materiał genetyczny rodziny i trwają badania niezbędne, by potwierdzić, że kolejny z wielkich bohaterów został odnaleziony.

 

PATRONAT HONOROWY NAD 16. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALEM FILMOWYM NNW OBJĄŁ PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

PAN ANDRZEJ DUDA

ORGANIZATORAMI FESTIWALU SĄ STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY I MIASTO GDYNIA

FESTIWAL ZOSTAŁ DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZY PROMOCJI KULTURY

FESTIWAL WSPÓŁFINANSOWANY JEST PRZEZ POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ

PATRONEM MEDIALNYM FESTIWALU JEST RADIO GDAŃSK

 

 



Źródło: Scena Kultury; festiwalnnw.pl

#Mieczysław Dziemieszkiewicz Rój #Łączka #Prof. Szwagrzyk #Festiwal NNW

Magdalena Łysiak