Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rodzina Dymoke’ów pełni służbę od czasów Wilhelma Zdobywcy

Koronacje władców brytyjskich to ceremonie pełne tradycji, rozpisane na wiele „ról”, z których każda szczyci się wielosetletnim pochodzeniem. Podczas nadchodzącej uroczystości Karola III zobaczyć można będzie ponad dwadzieścia ceremonialnych ról – organizatorzy starają się osadzić koronację w tradycji, próbując jednocześnie odzwierciedlić zmienione realia współczesnej Wielkiej Brytanii. „Ci, którzy podejmują te historyczne role w, zostali wybrani, ze względu na ich znaczącą służbę, aby uznawać, dziękować i reprezentować naród. Obejmują przedstawicieli Zakonów Rycerskich, wojska, ale i szerokiego życia publicznego” – powiedział pałac.

Wilhelm Zdobywca
Wilhelm Zdobywca
Tapiseria Bayeux/Myrabella/wikipedia

Jednym z wybranych jest Francis Dymoke, 67-letni rolnik ze wschodniej Anglii, który wniesie sztandar królewski do Opactwa Westminsterskiego, tak jak robi to jego rodzina od prawie 1000 lat. Przodkowie Dymoke'a odgrywali rolę tzw. King’s Champion od czasu koronacji Wilhelma Zdobywcy w 1066 roku. Wywodzi się to z anglosaskiej praktyki wyznaczania „wodza bojowego” do kierowania armią w przypadku inwazji. Rola Championa została później przekształcona w ceremonialną pozycję podczas koronacji, gdzie fizycznie demonstrowali prawo monarchy do rządzenia. Była ona zwykle przekazywana z ojca na syna. Zgodnie z tradycją Champion wjeżdżał na ucztę koronacyjną konno, ubrany w zbroję i niosąc rękawicę. Następnie rzucał rękawicę i wyzwał na pojedynek każdego, kto wątpił w prawo króla lub królowej do rządzenia. Miał bronić honoru monarchy i udowodnić swoje prawo do tronu w próbie walki. Pierwszy odnotowany pisemnie przypadek pełnienia roli Champion miał miejsce podczas koronacji Ryszarda II w 1377 roku, ale wiadomo, że zwyczaj ten istniał już wcześniej. Z biegiem czasu z rycerza na koniu King’s Champion przeistoczył się w postać symboliczną – do czasu koronacji królowej Wiktorii w 1838 roku prowadził konno procesję koronacyjną, dzierżąc królewski sztandar.

Rolę King’s Champion rodzina Dymoke’a otrzymała od czasów nadania jej ziemi w Lincolnshire, w czasie podboju Anglii przez Normanów, w uznaniu zasług dla korony. Francis Dymoke będzie 34. członkiem rodziny, który weźmie udział w koronacji. Zmarły w 2015 roku były King’s Champion, podpułkownik John Dymoke, napisał: Nigdy więcej nie zobaczę takich regaliów i cudownej kolekcji wspaniałej biżuterii. Banki musiały być tego dnia puste. Szliśmy powoli wzdłuż nawy, wyłożonej niebieskim dywanem, w rytm Haendla, przekazaliśmy sztandary baronowi Cinque Ports i udaliśmy się w stronę ołtarza.

Inne role podczas koronacji to m.in. przeniesienie królewskich regaliów na ołtarz. Penny Mordaunt, przewodnicząca Izby Gmin, będzie dzierżyć Miecz Stanu ze względu na swoją rolę Lorda Przewodniczącego Tajnej Rady, która doradza monarchii, a podoficer Amy Taylor jest pierwszą kobietą, która wniesie Miecz Ofiarny do Opactwa po tym, jak została wybrana do reprezentowania żołnierzy i kobiet w całym kraju.

 



Źródło: niezależna.pl; Royal.uk

#historia Anglii #koronacje #Karol III #Wilhelm Zdobywca #King's Champion

Magdalena Łysiak