10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Polacy zbadają skalę zniszczeń dziedzictwa kultury na Ukrainie

Polska i Ukraina podpisały memorandum o współpracy w zakresie inwentaryzacji zniszczeń wojennych na dziedzictwie kulturowym i dobrach kultury, powstałych w skutek rosyjskiej agresji. Działania, w tym zakresie, będą realizowane przez Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie będącym w strukturach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Biblioteka dla Młodzieży w Czernichowie (dawne Muzeum Tarnowskiego z 1902 r.); zniszczona na skutek bombardowania 11.03.2022 r.
Biblioteka dla Młodzieży w Czernichowie (dawne Muzeum Tarnowskiego z 1902 r.); zniszczona na skutek bombardowania 11.03.2022 r.
arch. NID

W zakresie zadań realizowanych przez CPKU jest wspieranie działań ratowniczych i konserwatorskich na rzecz zagrożonego zniszczeniem lub uszkodzeniem dziedzictwa kulturowego Ukrainy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc światowego dziedzictwa UNESCO oraz miejsc zgłoszonych na Listę informacyjną Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz dokumentacja i analiza jego aktualnego stanu zachowania i skali jego zniszczeń, które ucierpiały wskutek prowadzenia działań wojennych. Działania będą prowadzone przez polsko-ukraiński zespół specjalistów, w oparciu o wieloletnie doświadczenie polskich ekspertów z dziedziny inwentaryzacji strat wojennych w zakresie dziedzictwa kultury m.in. w Iraku i Afganistanie z wykorzystaniem innowacyjnych metod w z zastosowaniem nowoczesne technologie.

Realizacja projektu jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie zorganizowane w Narodowym Instytucie Dziedzictwa jest operacyjnym trzonem zespołu m.in. pomocy Ukrainie w dziedzinie kultury, powołanego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Centrum koordynuje (krajowe i zagraniczne) inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy, prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną o ukraińskim dziedzictwie kulturowym, w szczególności o jego stratach wywołanych działaniami wojennymi. Współpracuje z narodowymi instytucjami kultury, muzeami, archiwami państwowymi i bibliotekami, m.in. Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Fundacją Dziedzictwa Kulturowego, Polską Fundacją Narodową, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, konserwatorami zabytków oraz innymi instytucjami i od początku kwietnia do końca 2022 roku pomogło ponad 100 ukraińskim instytucjom kultury. Wcześniejsza pomoc, organizowana bezpośrednio przez muzea, archiwa, biblioteki i inne instytucje objęła kilkadziesiąt instytucji. W 2022 r. samo tylko Centrum wysłało 800 palet z materiałami do zabezpieczenia materiałów archiwalnych, zabytków i muzealiów o łącznej wartości ponad miliona euro. Kolejne transporty są organizowane w koordynacji z potrzebami komunikowanymi przez stronę ukraińską.

 



Źródło: nid.pl

#wojna na Ukrainie #rosyjskie zbrodnie wojenne #dziedzictwo kulturowe Ukrainy #polska pomoc #MKiDN #NID

Magdalena Łysiak