Okruchy przeszłości – to wystawa na ogrodzeniu terenu odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Zdjęciom towarzyszy opowieść o roli Pałacu Saskiego na przestrzeni dziejów, burzliwych przemianach społecznych i gospodarczych, jakie przetoczyły się przez ziemie polskie na przestrzeni wieków, a także o symbolicznym znaczeniu tego fragmentu Warszawy.
Wystawę otworzył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który powiedział, że ekspozycja dotyczy znalezisk archeologicznych, jakie tutaj zostały odkryte przed laty, podczas pierwszych badań archeologicznych.
W tej chwili, jak widzimy, badania archeologiczne są kontynuowane i kolejne etapy odbudowy (...) są realizowane. (...) Prezentujemy wystawę, która wizualizuje tę architekturę – Pałac Brühla, Pałac Saski i kamienice przy ul. Królewskiej – jak one wyglądały...
– mówił Piotr Gliński.
W odbudowanym Pałacu ma być filia Muzeum Historii Polski czy Galerii Zachęta, instytucje pamięci historycznej. Premier przypomniał, że w tym miejscu mieszkał Chopin, a przed wojną było Biuro Szyfrów. Zaznaczył też, że chciałby, aby przestrzeń ta była otwarta dla małych księgarni. Wystawa Okruchy przeszłości opowiada o historii Pałacu Saskiego i towarzyszących mu zabudowań. Możemy na niej oglądać fotografie wyjątkowych artefaktów odnalezionych podczas prac archeologicznych. To obiekty wybrane spośród kilkudziesięciu tysięcy znajdujących się w zasobach Muzeum Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego – przedmioty codziennego użytku, fragmenty ceramiki, naczynia i monety. Jak poinformował prezes spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski "dotychczas odkryte zostało ponad 60 proc. zachowanych reliktów dawnego Pałacu Saskiego. Z terenu wywieźliśmy ponad 500 wywrotek ziemi, działania prowadzone są pod stałym nadzorem archeologicznym. Odkryte fundamenty i piwnice poddane zostaną następnie pracom konserwatorskim. W dalszej kolejności planowane jest przeprowadzenie badań archeologicznych na terenie Pałacu Brühla, gdzie takie badania jeszcze nigdy nie były prowadzone oraz na terenie kamienic przy ul. Królewskiej".
Ekspozycja przygotowana została w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej – umożliwiającej zapoznanie się z tekstem wystawy szerokiemu gronu odbiorców międzynarodowych, którzy każdego dnia odwiedzają Plac Piłsudskiego – a także po ukraińsku.