Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ogromne koszty odbudowy zabytków na Ukrainie

Na Ukrainie przebywała niedawno dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay, która Kijów, Czernihów i Odessę. UNESCO zobowiązało się do pomocy w odbudowie zniszczonego sektora kultury Ukrainy, a szczegółowy raport ukazuje ogromne straty dziedzictwa materialnego wielki koszt odbudowy kultury na Ukrainie. Azoulay powiedziała prezydentowi Zełenskiemu, że „w celu odbudowy, ale także naprawienia sytuacji, konieczne będzie zainwestowanie 6,9 mld dolarów w sektor kultury na Ukrainie w ciągu najbliższych dziesięciu lat”.

UNESCO/Dmytro Kuyznietsov

„Oczekuje się, że wczesny etap obejmie ocenę i dokumentację szkód, środki nadzwyczajne dotyczące nieruchomych i ruchomych dóbr kulturalnych (w tym usuwanie gruzu), środki stabilizacji i ochrony dóbr kultury, zarządzanie przechowywaniem, plany gotowości i natychmiastową konserwację, aby zapobiec dalszym stratom i grabieży ” – napisano w raporcie UNESCO. Potrzebny jest kompleksowy plan naprawy, który „powinien obejmować dostosowanie do standardów międzynarodowych, lepszą ochronę prawną i zarządzanie, opracowanie protokołów i wytycznych dotyczących ochrony i odzyskiwania dziedzictwa kulturowego oraz kompleksową architekturę cyfrową do dokumentowania dóbr kultury i zarządzania nimi”. I tak np. w Czernihowie należy przygotować kompletny projekt odbudowy historycznego centrum, wpisanego na krajową listę Światowego Dziedzictwa Wstępnego.

W lutym UNESCO głosowało za dodaniem historycznego centrum Odessy do listy zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Miasto, które ma greckie korzenie i przez wieki znajdowało się pod kontrolą osmańską, znane jest ze swoich zabytków architektonicznych, takich jak Opera w Odessie i gigantyczne schody portowe uwiecznione w niemym filmie Siergieja Eisensteina z 1925 r. Pancernik Potiomkin.

W odpowiedzi rosyjska komisja UNESCO stwierdziła w oświadczeniu, że decyzja o przyznaniu Odessie statusu zagrożonego jest „politycznie stronnicza i naukowo nieuzasadniona” oraz, że „została przeforsowana jedynie przy poparciu mniejszości. Należy wyjaśnić, że jedynym zagrożeniem dla tego miasta o bogatej historii jest nacjonalistyczny reżim Ukrainy, który systematycznie niszczy pomniki wielkich założycieli i obrońców Odessy, czyli cesarzowej Katarzyny II i jej współpracowników”.

 

 

 



Źródło: niezależna.pl; artnewspaper.com

#wojna na Ukrainie #rosyjskie zbrodnie wojenne #UNESCO #dziedzictwo ukraińskie #Odessa

Magdalena Łysiak