„Oczekuje się, że wczesny etap obejmie ocenę i dokumentację szkód, środki nadzwyczajne dotyczące nieruchomych i ruchomych dóbr kulturalnych (w tym usuwanie gruzu), środki stabilizacji i ochrony dóbr kultury, zarządzanie przechowywaniem, plany gotowości i natychmiastową konserwację, aby zapobiec dalszym stratom i grabieży ” – napisano w raporcie UNESCO. Potrzebny jest kompleksowy plan naprawy, który „powinien obejmować dostosowanie do standardów międzynarodowych, lepszą ochronę prawną i zarządzanie, opracowanie protokołów i wytycznych dotyczących ochrony i odzyskiwania dziedzictwa kulturowego oraz kompleksową architekturę cyfrową do dokumentowania dóbr kultury i zarządzania nimi”. I tak np. w Czernihowie należy przygotować kompletny projekt odbudowy historycznego centrum, wpisanego na krajową listę Światowego Dziedzictwa Wstępnego.
W lutym UNESCO głosowało za dodaniem historycznego centrum Odessy do listy zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Miasto, które ma greckie korzenie i przez wieki znajdowało się pod kontrolą osmańską, znane jest ze swoich zabytków architektonicznych, takich jak Opera w Odessie i gigantyczne schody portowe uwiecznione w niemym filmie Siergieja Eisensteina z 1925 r. Pancernik Potiomkin.
W odpowiedzi rosyjska komisja UNESCO stwierdziła w oświadczeniu, że decyzja o przyznaniu Odessie statusu zagrożonego jest „politycznie stronnicza i naukowo nieuzasadniona” oraz, że „została przeforsowana jedynie przy poparciu mniejszości. Należy wyjaśnić, że jedynym zagrożeniem dla tego miasta o bogatej historii jest nacjonalistyczny reżim Ukrainy, który systematycznie niszczy pomniki wielkich założycieli i obrońców Odessy, czyli cesarzowej Katarzyny II i jej współpracowników”.