Utrzymanie dotychczasowej dynamiki w tych sektorach, w których Instytut Pamięci Narodowej (IPN) wywiązuje się ze swojej działalności ustawowej, połączona z wykorzystaniem nowych technologii to wizja nowego prezesa IPN Karola Nawrockiego.
Nawrocki pytany był w TVP Info o wizję rozwoju IPN.
- IPN powinien utrzymać swoją dynamikę w tych sektorach, w których wywiązuje się ze swojej działalności ustawowej od prezesa Janusza Kurtyki - pod którego kierownictwem miałem okazję pracować - i kolejnych prezesów IPN
- powiedział. Dodał, że myśli szczególnie o wydawnictwach. "Wydawnictwo IPN to marka - ok. 3 tys. publikacji" - podkreślił.
Dodał też, że chce podjąć próbę "poddania IPN refleksji organizacyjnej po 20 latach funkcjonowania tej instytucji".
- Mamy rzeszę młodego pokolenia Polaków urodzonych w latach 90., których nie dotyczą kwestie lustracyjne, którzy nie byli członkami opozycji antykomunistycznej ani komunistami przed rokiem 1989, a zasługują na rzetelną edukację historyczną
- podkreślił.
"Zaproponowałem też powołanie biura nowoczesnych technologii - co niebawem uczynię. Wydaje mi się, że ta wizja nowoczesnego IPN, ale z drugiej strony z poszanowaniem dla sztandarowych narzędzi komunikacji, edukacji, wydawnictw i ekshumacji mogła przekonać senatorów"
W ocenie Nawrockiego, młodzież należy zainteresować historią poprzez używanie nowych technologii. Chociaż - jak dodał - "tradycyjne metody takie jak książki i projekty edukacyjne również są niezbędne w doposażaniu w wiedzę młodego pokolenia". Jego zdaniem również bezpośredni kontakt ze świadkami historii przekona młodzież do zainteresowania się historią.
Dr Karol Nawrocki został w piątek nowym prezesem IPN. W piątkowym głosowaniu w Senacie kandydaturę historyka z Gdańska poparło 52 senatorów, 47 było przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu. Tuż po tej decyzji Karol Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm, co oznacza, że z dniem 23 lipca 2021 r. objął on urząd prezesa IPN. "Wszyscy, którzy służyli niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej znajdą się w naszej zbiorowej pamięci" - zadeklarował Nawrocki.