Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Kultura i Historia

Każda wieś chce mieć swoje stanowisko archeologiczne

Pochodzące z 3 tys. p.n.e. narzędzia krzemienne zostały znalezione przez jednego z mieszkańców na polu pod Biłgorajem. Ze wstępnych oględzin wynika, że wiórowiec służył jako nóż lub sierp, a drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych. „Podczas przekazywania zabytków (archeologom przyp. red.) stwierdził, że Dereźnia Solska nie może być gorsza od Dereźni Majdańskiej i też powinna mieć swoje stanowisko archeologiczne. Wiosną ubiegłego roku młody chłopiec znalazł na polach Dereźni Majdańskiej wiórowiec krzemienny” – mówił Wiesław Koman, archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

„Są to najprawdopodobniej wyroby wykonane przez neolityczną ludność kultury pucharów lejkowatych i mogą być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą” – opowiadał archeolog. Odkrycie kolejnych zabytków archeologicznych w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładano, ale rozwijało się tu również osadnictwo.

Reklama

„Weryfikacja powierzchniowa terenu odkrycia narzędzi krzemiennych nastąpi wczesną wiosną, gdy umożliwią to warunki pogodowe. Być może dojdzie do odnalezienia kolejnych ciekawych i wartościowych zabytków archeologicznych, np. narzędzi krzemiennych, fragmentów naczyń glinianych” – dodał Koman. W powiecie biłgorajskim, znaleziono dotychczas także wczesnośredniowieczne militaria, m.in. żelazne groty dwuzadziorowych strzał do łuku, liściowaty grot włóczni, czterograniasty bełt do kuszy, żelazną ostrogę.

Znaleziska zostaną przekazane do muzeum w Biłgoraju. 

Reklama