Czy można bardziej pokazać oblicze totalitaryzmu, bardziej przypomnieć, bardziej przestrzec niż pokazując jego współczesną aktywność? Instytut Pileckiego zaprasza na spotkanie dotyczące losów dzisiejszych ofiar totalitaryzmu: więzionych, deportowanych i torturowanych. Wydarzenie odbędzie się w warszawskim KinoGram w Fabryce Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 o g. 18.
Zaplanowano premierowy pokaz filmu autorstwa Hanny Berehowej „HerSons” zrealizowanego na podstawie świadectw zgromadzonych przez Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina. To obraz opowiadający historię czterech mieszkańców Chersonia porwanych z rodzinnego miasta i wywiezionych najpierw na Krym, a następnie osadzonych w moskiewskim więzieniu – Lefortowie. Śledząc ich losy, poznajemy mechanizmy łamania praw człowieka przez Federację Rosyjską: od nieuzasadnionego zatrzymania po fizyczne wyniszczenie.
Po projekcji odbędzie się debata na temat nielegalnej deportacji do Rosji i bezpodstawnego pozbawiania wolności przez rosyjskie sądownictwo. W rozmowie udział weźmie autorka dokumentu Hanna Berehova, oraz świadkowie filmowanych wydarzeń, którzy złożyli świadectwo w Centrum Lemkina, a także dziennikarze i eksperci ds. Europy Wschodniej, którzy przyjrzą się kontekstowi prawnemu i historycznemu tych zagadnień: dr Elżbieta Mikos-Skuza, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Maria Stepan, dr Łukasz Adamski oraz Maciej Jastrzębski.
Darmowe wejściówki rozprowadzane są na stronie: