W Muzeum Narodowym w Warszawie podpisano dziś porozumienie, na mocy którego portal kronika.gov.pl zostanie zasilony unikatowymi zasobami muzealnymi. Dzięki temu eksponaty w wersji cyfrowej będą dostępne dla każdego w dowolnej chwili i miejscu - poinformowała Kancelaria Premiera.
Portal KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, to cyfrowa przestrzeń do prezentacji zasobów polskiej nauki i kultury. Dzisiaj do grona partnerów projektu dołącza Muzeum Narodowe w Warszawie. Aktualnie na portalu znajdziemy prawie 16 milionów eksponatów.
- Dziękuję kierownictwu Muzeum Narodowego w Warszawie za chęć włączenia się w misję budowy społecznie odpowiedzialnego rozwiązania cyfrowego wspierającego polską edukację i naukę. Odpowiedzialne i nowoczesne państwo to takie, które dba o swoich obywateli ułatwiając im funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości
– powiedział Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
W obecności Premiera @PiotrGlinski podpisałem dziś porozumienie w imieniu @CyfryzacjaKPRM z @Muzeum_Narodowe na mocy którego, zdigitalizowane zasoby Muzeum znajdą się w naszym cyfrowym repozytorium dóbr kultury polskiej, czyli portalu https://t.co/xfxPGSMH8x - działamy! 👍🇵🇱 pic.twitter.com/IRacXnZP1A
— Adam Andruszkiewicz (@Andruszkiewicz1) January 16, 2023
KPRM informuje:
Od dziś w portalu KRONIK@ znajdziemy nowe cyfrowe dzieła sztuki , które obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wśród nich znajdziemy m.in. Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki, czy Babie lato i Kuropatwy Józefa Chełmońskiego. Kolejne zasoby będą sukcesywnie pojawiać się na stronie kronika.gov.pl, w najbliższych miesiącach.