Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Geopark Świętokrzyski z certyfikatem UNESCO

Geopark Świętokrzyski otrzymał certyfikat Światowego Geoparku UNESCO. Miejsce to chroni unikatowe dziedzictwo geologiczne - m.in. rezerwaty przyrody Jaskinię Raj, Kadzielnię, Wietrznię, Górę Miedziankę, a także wartości historyczne i kulturowe.

Mouagip, Public domain, via Wikimedia Commons

O wpisaniu do sieci UNESCO mówili podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele gmin Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów, wchodzących w skład geoparku. Oficjalne powitanie Geoparku Świętokrzyskiego w Światowej Sieci Geoparków UNESCO nastąpiło w czwartek przy okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, w ramach międzynarodowej konferencji „Welcome Digital Event”.

"To historyczny moment i wielka sprawa dla regionu, ale nie tylko. Geopark Świętokrzyski to pierwszy działający w całości na terenie Polski geopark UNESCO. Do zdobycia tego certyfikatu przyczyniła się praca wielu osób, instytucji i organizacji z różnych sektorów. Wszystkim serdecznie dziękuję"

- mówi Michał Poros, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin „Geopark Świętokrzyski”.

Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznany jest dla całego obszaru Geoparku Świętokrzyskiego, obejmującego terytorium gmin Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów o łącznej powierzchni 526 km kw. Główną przesłanką, na podstawie której przyznano certyfikat, jest unikatowe dziedzictwo geologiczne o randze międzynarodowej.

"Pokazujemy, że w zespole można te wartości jeszcze lepiej zaprezentować. Geopark Świętokrzyski przez cztery lata będzie wykonywał intensywną pracę, ale to przyniesie korzyści dla nas wszystkich. Będzie doskonałym elementem promocji Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa"

- powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

"To nie jest tylko przyroda nieożywiona, ale cała działalność samorządów kultywowana przez wiele lat. Niezwykle ważne jest to, że w dalszym ciągu będziemy działali razem, bo takie są wymogi bycia na tej liście. Nasza współpraca przynosi dobre efekty" - uzupełnił burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras.

Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznawany jest na okres czterech lat. Po upływie tego czasu następuje weryfikacja geoparku przez ekspertów z UNESCO. Oceniana jest między innymi aktywność w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami.

"Jesteśmy bardzo zaangażowani w cały projekt i chcemy, aby Geopark Świętokrzyski za cztery lata nadal był w Sieci UNESCO" - podkreślał wójt gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz.

Samorządowcy przekonywali, że jest wiele korzyści płynących z uzyskania certyfikatu Światowego Geoparku UNESCO. Przede wszystkim należy podkreślić możliwość jeszcze lepszego wypromowania atrakcji turystycznych na forum krajowym i międzynarodowym.

"Geoturystyka jest ogromną szansą dla mieszkańców tego terenu i biznesu" – dodał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski. Zaznaczył, że marka UNESCO jest rozpoznawalna na całym świecie i daje duże możliwości promocyjne. Certyfikat UNESCO stwarza także możliwość współpracy i realizacji międzynarodowych projektów z innymi geoparkami zrzeszonymi w tej sieci.

"Miejsce na liście UNESCO z pewnością przyczyni się, do tego, że nasze unikatowe miejsca jeszcze zyskają na wartości. Cieszę się, że między innymi Rezerwat Moczydło czy Chelosiowa Jama są produktami, które zainteresowały władze UNESCO"

- powiedział wójt Gminy Piekoszó Zbigniew Piątek.

Na terenie Geoparku Świętokrzyskiego występują m.in. unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej: Jaskinia Raj, Kadzielnia, Wietrznia czy Góra Miedzianka. Dziedzictwo geologiczne powiązane jest z wartościami historycznymi i kulturowymi, w tym tradycjami górniczymi - liczne pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego i skalnego.

W 1996 roku znaczna część tego obszaru została objęta ochroną, jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Geopark Świętokrzyski starał się o przyznanie certyfikatu UNESCO od 2017 roku.

Jak dotąd jedynym geoparkiem z certyfikatem UNESCO znajdującym się częściowo na terenie Polski był Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#UNESCO