Gala koncertowa ku pamięci Ignacego Paderewskiego na inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski odbędzie się w nowojorskiej Carnegie Hall. W organizację imprezy włączyły się także Kluby Gazety Polskiej.
Ignacy Jan Paderewski - wybitny pianista, kompozytor, mąż stanu, premier i minister spraw zagranicznych - był jednym z współtwórców polskiej niepodległości. Ceniono go także w Nowym Jorku, na jego koncerty przychodziły tysiące mieszkańców amerykańskiej metropolii.
21 lutego 2018 r. w Carnegie Hall odbędzie się gala utytułowanych pianistów poświęcona pamięci Paderewskiego. Uroczystość odbędzie się w głównej sali koncertowej Stern Auditorium w 85. rocznicę ostatniego koncertu Paderewskiego w Carnegie Hall. Jest to zarazem inicjatywa środowiska polonijnego i Konsulatu RP ewe Nowym Jorku, która rozpocznie obchody 100-lecia Niepodległości.
Postać Ignacego Paderewskiego uosabia wysiłki Polonii w walce o polskie sprawy oraz rozpowszechnianie polskiej kultury. Jako ceniony kompozytor i pianista z Stanach Zjednoczonych, Paderewski zorganizował ponad 300 spotkań́ połączonych z koncertami, na których przemawiał i zachęcał do udzielania pomocy walczącym o wolność́ Polakom. W wyniku jego działań́ do Armii Polskiej we Francji zgłosiło się̨ ponad 20 tysięcy ochotników z USA, którzy współtworzyli Armię Józefa Hallera. Paderewski przekonał prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona do wsparcia polskiej sprawy. W ogłoszonym 8 stycznia 1918 roku orędziu prezydenta USA do Kongresu znalazł się punkt dotyczący odbudowy niepodległej Polski.
Paderewski odegrał także istotną rolę w przyjęciu 3 czerwca 1918 roku deklaracji, w której Wielka Brytania, Francja i Włochy uznały powstanie zjednoczonej i wolnej Polski za warunek sprawiedliwego i trwałego pokoju w Europie.
Kompozytor zmarł w 1941 roku w hotelu na wprost Carnegie Hall. Przed śmiercią̨ odebrał wzruszający hołd za swoje artystyczne i społeczne zasługi, gdy amerykańskie miasta zorganizowały obchody 50-tej rocznicy jego pierwszej trasy koncertowej po Ameryce. Dekretem prezydenta USA pochowano go na Cmentarzu Narodowym w Arlington, zaś w 1992 roku spełniono jego ostatecznie życzenie i przewieziono jego doczesne szczątki do Polsce. Trumna z jego prochami spoczęła w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.
Podczas nowojorskiej Gali zaprezentowane będą wybitne dzieła Fryderyka Chopina, które Ignacy Paderewski wykonywał przed tysiącami słuchaczy w Nowym Jorku oraz kompozycje własne Paderewskiego.
Wystąpi czterech utalentowanych pianistów, zwycięzców międzynarodowych konkursów pianistycznych: Kevin Kenner ze Stanów Zjednoczonych oraz Szymon Nehring, Łukasz Krupiński i Marek Bracha z Polski.
Kevin Kenner należy do najlepszych amerykańskich pianistów ostatnich lat. Jest pierwszym amerykańskim pianistą, który wygrał Konkurs Chopinowski w Warszawie. Triumfował także podczas Konkursu Czajkowskiego w Moskwie. Szymon Nehring, oprócz nagród w konkursach Chopina, ma też na swoim koncie sukces w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie. Łukasz Krupiński wygrał wiele międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi w Hanower, Aachen i w San Marino. Marek Bracha jest utalentowanym, wszechstronnym pianistą, finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
Gala jest organizowana wspólnie przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz fundację Klubów Gazety Polskiej w Ameryce. W tym doniosłym wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele władz lokalnych, oficjalnej reprezentacji z Polski oraz dyplomaci zaproszeni na uroczystość.
Oprócz uczczenia wyjątkowej narodowej rocznicy, Gala będzie także okazją do udziału w znakomitym koncercie pianistycznym adresowanym nie tylko do Polonii, a także do społeczności amerykańskiej.
Koncert odbywa się przy wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, polskich przedsiębiorstw, m.in. LOT, Tauron, a także lokalnych organizacji i prywatnych firm.
Bilety są do nabycia na stronie internetowej Carnegie Hall.