Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - jubileuszowa edycja

Jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Łodzi 8 marca. Tematem tegorocznych wydarzeń teatralnych, wystaw oraz dyskusji będzie publiczność.

Scena ze spektaklu "Ułani" Piotra Cieplaka
Scena ze spektaklu "Ułani" Piotra Cieplaka
fot. powszechny.pl

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku. Jedno z najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w kraju, jak co roku otworzy kalendarz tegorocznych festiwali w Polsce.

Minęło już 25 lat. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych przeszedł długą drogę. Razem z państwem cieszymy się co roku z teatralnych spotkań, powstała wyjątkowa wspólnota skupiona wokół Festiwalu. Dlatego oczywiste było dla mnie, że tematem jubileuszowej edycji powinna być "Publiczność". Scenę i widownię łączy ulotna więź

 - podkreśliła dyrektor artystyczna Festiwalu Ewa Pilawska.

Jak tłumaczyła, temat publiczności ma być pretekstem do ważnych rozmów o miejscu odbiorców we współczesnym teatrze oraz obecnej roli widza.

Czy w ogóle pamiętamy o widzach? Czy schlebiamy publiczności czy unieważniamy ją? Czy traktujemy odbiorców jak partnerów? Czy w naszych działaniach nie gubimy czasami istoty teatru jako spotkania?

- wskazała Pilawska.

W programie jubileuszowej edycji MFSPiN znalazło się dziesięć przedstawień, w tym dwóch teatrów narodowych oraz Deutsches Theater w Berlinie. Widzowie obejrzą m.in.: "Trojanki" w reż. Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" w reż. Moniki Strzępki (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej), "Instytut Goethego" w reż. Cezarego Tomaszewskiego (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej (Teatr Polski w Poznaniu), "Ułani" w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Narodowy w Warszawie), czy "Alte Meister" ("Dawni mistrzowie") w reż. Thom Luz (Deutsches Theater w Berlinie). Powszechny przygotowuje dwie prapremiery - "Ferragosto" Radosława Paczochy w reż. Adama Orzechowskiego oraz "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w reż. Anny Augustynowicz (koprodukcja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie).

Spektaklom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami, dyskusje panelowe, wystawy i koncerty. Cykl wydarzeń otworzy 8 marca wernisaż eskpozycji "Teatr i jego widz" we foyer Teatru Powszechnego. W planach jest też dyskusja "Herling-Grudziński" oraz nawiązująca do tematu Festiwalu - "Publiczność", którą poprowadzi Katarzyna Janowska. Na scenie klubu Dom wystąpi natomiast zespół "Czerwone Świnie", w którym śpiewa reżyserka Monika Strzępka. 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończy się 2 kwietnia.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Teatr Powszechny #Łódź #Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

redakcja