Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

"Drugi piątek miesiąca" - nowy cykl Instytutu Pamięci Narodowej

„Kino IPN. Drugi piątek miesiąca” to cykliczne pokazy filmów organizowane przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i TVP3 Lublin. W sali konferencyjnej lubelskiego IPN-u przy ul. Wodopojnej 2 będą wyświetlane produkcje lubelskiej telewizji publicznej z cyklu „Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny”. Każda emisja rozpocznie się o godz. 17.

tvp.pl

Repertuar „Kina IPN”:

8 września

"Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi" (premiera)
Reportaż fabularyzowany autorstwa Bogny Bender-Motyki oparty na wypowiedziach tych, którzy Dołęgę znali lub przechowywali, wzbogacony został rekonstrukcjami, w których udział biorą członkowie rodzin żołnierzy Dołęgi. Rok produkcji: 2017; czas trwania: 35 min.

13 października

"Błudko" (premiera)
Film Janusza Hanasa o akcji na obóz w Błudku. Rok produkcji: 2017; czas trwania: 20 min.
"Polska Góra była ich redutą… Kostiuchnówka 1916"
Dokument historyczny, autor- Leszek Wiśniewski. Bitwa pod Kostiuchnówką była to największą bitwą stoczoną przez Legiony Polskie, która miała doniosłe - jak żadne inne starcie - polityczne konsekwencje. To właśnie pod wpływem wysiłku legionistów pod Kostiuchnówką, wydany został akt cesarzy Austro-Węgier i Niemiec z 5 listopada, w którym znalazła się obietnica utworzenia Królestwa Polskiego. Rok produkcji: 2016; czas trwania: 50 min.

10 listopada

"Lobo"
Film o Józefie Łobodowskim. Twórca związany z Lublinem, porównywany często do Czesława Miłosza. Zdjęcia były kręcone m.in w Madrycie, Paryżu, Londynie, ale też w Lublinie i Toruniu. Efekt robi wrażenie. Reżyserami filmu "Lobo" są dziennikarze:  Grażyna i Bogdan Czermińscy. Rok produkcji: 2017; czas trwania: 60 min.

8 grudnia

"Wszystko dla Polski. Powstanie zamojskie. 1942-1944"
Reportaż fabularyzowany autorstwa Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków opowiada o tragicznych losach polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej, o niemieckich akcjach wysiedleńczych i pacyfikacyjnych na tym terenie oraz bohaterskiej walce zbrojnej oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w obronie ludności cywilnej. Rok produkcji: 2016; czas trwania: 45 min.
 

Za projekt odpowiedzialny jest dr hab. Tomasz Panfil - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie i autor tygodnika "Gazeta Polska".

CZYTAJ WIĘCEJ: Powstał film o ostatnim żołnierzu niezłomnym

 



Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

#Antoni Dołęga #„Wyklęci-Niepokonani Lubelszczyzny” #Drugi piątek miesiąca #Tomasz Panfil #IPN

redakcja