10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Do hymnu! Zaśpiewajmy wspólnie Niepodległej. WIDEO

Na portalu społecznościowym i YouTube dostępny jest od wtorku spot filmowy zachęcający do wspólnego zaśpiewania w południe 11 listopada hymnu narodowego - by uczcić przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niepodległa do hymnu!
Niepodległa do hymnu!
fot. YouTube/screen

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Kimkolwiek jesteśmy. Gdziekolwiek będziemy. Tym z Państwa, którzy zastanawiają się jeszcze, jak świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przypominam, że 11 listopada w samo południe, od morza do Tatr, będziemy śpiewać polski hymn. 11 listopada o 12.00 zaśpiewajmy hymn. Razem. Bo niepodległa jest dla wszystkich

- głosi spot udostępniony na Facebooku, a w krótszej wersji na YouTube.

Wspólne śpiewanie hymnu narodowego będzie jedną z wielu inicjatyw przygotowanych dla uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W ramach Rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" odbywają się m.in. koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady, lekcje historii i widowiska.

Pierwsze obchody Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada 1919 roku. W 1937 roku Sejm RP ustanowił państwowe obchody Święta Niepodległości. Ustawa z 23 kwietnia tego roku głosiła, że "Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości".

W latach 1939-44 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Mimo to w latach 70. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywały się patriotyczne manifestacje, które władze uznawały za nielegalne zgromadzenia. Po raz ostatni zostały one rozpędzone przez milicję w 1988 roku, w 70. rocznicę odzyskania niepodległości.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#spot #hymn

redakcja