W Baku – stolicy Azerbejdżanu – trwa 43. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas 10-dniowych obrad przedstawiciele państw członkowskich podejmą kluczowe decyzje dotyczące ochrony najistotniejszych, na świecie dóbr kultury i przyrody.
W czasie tegorocznej sesji pojawi się kilka ważnych wątków dotyczących spraw polskich. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z UNESCO, a także Polskim Komitetem ds. UNESCO i Narodowym Instytutem Dziedzictwa organizuje side event zatytułowany World Heritage Recovery – Strategy and Planning. Celem spotkania jest kontynuacja dyskusji nad zagadnieniem odbudowy dziedzictwa kultury i upowszechnianie postanowień Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury przyjętej podczas międzynarodowej konferencji poświęconej rekonstrukcji pn. Odbudowa światowego dziedzictwa - wyzwania, która odbyła się 6-8 maja 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.
Na sesji Komitetu ma być także rozpatrywany wniosek o wpis Krzemionkowskiego regionu pradziejowego wydobycia krzemienia pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który Polska złożyła w 2017 r.
Prehistoryczny region górniczy w Krzemionkach Opatowskich położony jest na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich w centralnej Polsce po obu stronach rzeki Kamiennej, w powiecie ostrowieckim i opatowskim na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Obszar o powierzchni 349, 2 hektarów, złożony jest z czterech części:
Pradziejowe kopalnie krzemienia funkcjonowały w tym miejscu między ok. 3 900 r. p.n.e. a
1 600 r. p.n.e. w okresie od neolitu do wczesnego brązu. Kompleks Krzemionek jest jednym z największych znanych ludzkości elementów przemysłowego dziedzictwa archeologicznego pradziejów. Jego unikatowość polega na czytelnym zachowaniu śladów prehistorycznej aktywności człowieka skupionej na wydobyciu i przetwarzaniu krzemienia na ogromnym obszarze.
Polska była krajem gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w 2017 r. Podczas obrad w Krakowie na Listę Światowego Dziedzictwa wpisano m.in. kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Obecnie Polska ma 15 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO m.in. Stare Miasto w Warszawie oraz starówki w Krakowie i Toruniu.