To ogromny polski akcent na otwarciu najstarszego i jednego z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na Ukrainie. To wielkie otwarcie gości dziś wybitnego mistrza muzyki, profesora Krzysztofa Pendereckiego, który sam poprowadził swoje monumentalne dzieło "Credo"
Reklama
powiedział Roman Rewakowicz, polski dyrygent, który kieruje fundacją Pro Musica Viva, promującą muzykę polską na Ukrainie i ukraińską w Polsce.
Koncert w kijowskiej filharmonii był pierwszą częścią tryptyku "Muzyka Niezależności", poświęconego setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Występują w nim artyści polscy i ukraińscy z repertuarem polskim i ukraińskim
- wyjaśnił Rewakowicz jako pomysłodawca cyklu.
Poprowadził on pierwszą część koncertu, podczas której wykonano utwory autorów ukraińskich: „Pieśni gwiazd dla orkiestry symfonicznej” Bohdany Frolyak oraz „Koncert na wiolonczelę z orkiestrą” Ihora Szczerbakowa. W drugiej części na scenę wyszedł Penderecki, wywołując aplauz publiczności.
W koncercie wystąpiła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Narodowa Kapela Akademicka „Dumka” i Chóralna Kapela Chłopięca „Dzwinoczok” oraz wiolonczelistka Oksana Łytwynenko i polscy śpiewacy: Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Robert Jezierski.
Zawsze z ogromną radością przyjeżdżam do Kijowa, na Ukrainę, gdyż macie tutaj cudowną publiczność, znakomitych wykonawców i wspaniałą atmosferę. Dziękuję świetnym solistom, dyrygentom i chórom. My takich chórów nie mamy. Na pewno jeszcze tu wrócę
- powiedział po koncercie Penderecki.
Rewakowicz poinformował, że kolejne części tryptyku „Muzyka Niezależności” oczekują na ukraińską publiczność w Kijowie 31 października i 4 grudnia. „Kultura jest językiem, który unosi się ponad słowami i trudnymi, a czasem bolesnymi szczegółami. Kultura jest nadzieją i porozumieniem, a muzyka jest szczególna, gdyż nie potrzebuje tłumacza, daje zaś nadzieję i przynosi porozumienie” - powiedział dyrygent w rozmowie z PAP.
Sobotni koncert odbył się dzięki fundacji "Pro Musica Viva" we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Kijowie, a także ukraińskimi instytucjami: Narodowym Związkiem Kompozytorów Ukrainy, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Narodowym Chórem Ukrainy "Dumka" oraz Narodowym Domem Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy.