Stołeczni policjanci, działając wspólnie z resortem kultury, odnaleźli i zabezpieczyli obrazy - najprawdopodobniej zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest wśród nich m.in. dzieło Józefa Pankiewicza, poszukiwane przez blisko 80 lat.
W styczniu br. policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji odnaleźli w jednej z kolekcji prywatnych obraz autorstwa Józefa Pankiewicza funkcjonujący pod dwoma tytułami: „Martwa natura z araukarią” lub „Ananas”. Przez blisko 80 lat jego los był nieznany, a obiekt figurował w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Teraz obraz zostanie poddany szczegółowej ekspertyzie. Wszystko wskazuje na to, że stanowi on stratę wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie i dzięki funkcjonariuszom ma szansę powrócić na swoje miejsce – tłumaczy rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak.
Kolejne dwa dzieła, najprawdopodobniej również zagrabione w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie, stołeczni kryminalni zabezpieczyli w marcu w warszawskich domach aukcyjnych dzięki informacjom z MKiDN. Chodzi o obrazy: „Pejzaż z okolic Neapolu” Iwana Trusza oraz „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” Kazimierza Pochwalskiego.
Wstępna weryfikacja przeprowadzona przez przedstawicieli resortu kultury oraz pracowników Zamku Królewskiego w Warszawie potwierdziła ich autentyczność. Dalsze badania pozwolą ostatecznie rozstrzygnąć, czy to dzieła zaginione podczas II wojny światowej.
Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa–Śródmieście oraz Śródmieście–Północ.