Chcemy jeszcze w tym roku oczyścić i ogrodzić ten teren. (…) Później zamierzamy przywrócić obiektom pierwotny wygląd. W dawnej kwaszarni chcielibyśmy zorganizować wystawę dotyczącą wysiedleń Polaków z terenów, na których powstał obóz. Tam zlokalizowane zostałyby też pomieszczenia dla potrzeb naszej pracowni. Teraz nie mamy takiego miejsca. W ziemniaczarkach powstałaby natomiast ekspozycja przybliżająca deportacje do Auschwitz. Chcielibyśmy tym zainteresować MSZ Polski oraz krajów, z których przywożono ludzi do obozu.
Reklama
– dodała Molenda.
Wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek poinformował , że w imieniu samorządu podpisał już z Fundacją bezterminową umowę użyczenia budynków.
Użyczenie ma zapobiec całkowitej ich destrukcji. Obiekty wykorzystane zostaną dla upamiętnienia Holokaustu, a także wysiedleń Polaków z terenu, który Niemcy zabrali na potrzeby powstającego obozu. Istotny będzie walor edukacyjny.
– powiedział.
Samorząd od dawna poszukiwał możliwości uratowania budynków i wykorzystania ich w sposób adekwatny do miejsca, w którym się znajdują. „Chodzi m.in. o to, aby w tym miejscu nie powstały żadne kontrowersyjne przedsięwzięcia. Ta Fundacja, w opinii mojej, ale i IPN oraz wojewody małopolskiego, jest gwarantem, że tak będzie” – stwierdził wójt.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami. Opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna. Opiekują się także drewnianym budynkiem, w którym podczas wojny mieściła się kuchnia i kantyna SS. Znajduje się on w pobliżu byłego obozu Auschwitz I.
Od wiosny 1942 do połowy maja 1944 roku na Judenrampe dotarły transporty z ponad 500 tys. Żydów z całej Europy, a także kilkudziesięcioma tysiącami Polaków, Romów i przedstawicieli innych narodów. Wśród przywiezionych Żydów lekarze SS na znajdującym się na wprost bocznic polu przeprowadzali selekcję. 70-75 proc. osób kierowano bezpośrednio na zagładę w komorach gazowych.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Judenrampe została udostępniona zwiedzającym w 2005 r. Ekspozycja obejmuje część torów i centralną część rampy, związaną z rozładunkiem transportów i selekcją więźniów. Na torach ustawiono dwa wagony kolejowe, którymi Niemcy transportowali ludzi do Auschwitz.