Pierwszy dyrektor prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - Berlinale, Alfred Bauer, był wysokiej rangi nazistą - takie ustalenia przekazał niemiecki tygodnik "Die Welt". Od 1987 r. w ramach festiwalu przyznawano nagrodę imienia Bauera "dla filmu fabularnego, który otwiera nowe horyzonty sztuki filmowej oraz wykazuje się wyjątkową innowacyjnością i oryginalnością".
Archiwalne dokumenty, do których dotarł "Die Zeit" potwierdzają ponad wszelką wątpliwość, że Bauer, który prowadził Berlinale w latach 1951-1976, pracował w założonej przez Josepha Goebbelsa Intendenturze Filmowej Rzeszy (Reichsfilmintendanz).
Odpowiadał za sprawy personalne w kinowych produkcjach - decydował m.in. o tym jacy reżyserzy, aktorzy i operatorzy zostaną zaangażowani do pracy. Miał również wpływ na to, którzy twórcy zostaną zwolnieni z obowiązków na rzecz "wysiłku wojennego", a którzy trafia na front, albo do fabryki amunicji.
Oprócz tego Bauer był członkiem NSDAP i SA.
"Wobec nowych ustaleń Berlinale zawiesi ze skutkiem natychmiastowym przyznawanie Srebrnego Niedźwiedzia Alfreda Bauera"
- napisało w oświadczeniu kierownictwo festiwalu. Nagrodę imienia Alfreda Bauera przyznawano od 1987 filmom fabularnym wykazującym się "wyjątkową innowacyjnością". Jej laureatami byli m.in. Andrzej Wajda (za "Tatarak") i Agnieszka Holland (za "Pokot").
"Wysokie stanowisko Bauera w narodowo-socjalistycznej hierarchii nie było do tej pory znane festiwalowi. Z zadowoleniem przyjmujemy badania i publikację w >>Die Zeit<<. (...) Przy wsparciu zewnętrznych ekspertów będziemy badać historię festiwalu"
- czytamy na stronie internetowej Berlinale.
In today's article in “DIE ZEIT”, sources are cited which cast new light on the role of Alfred Bauer. Interpretation of these sources suggests that he had held significant positions during the Nazi era. We will suspend the "Silver Bear Alfred Bauer Prize" with immediate effect.
— Berlinale (@berlinale) January 29, 2020
Po wojnie Bauerowi udawało się ukrywać swoją przeszłość. W procesie denazyfikacyjnym zeznał np., że wystąpił z NSDAP w 1943 roku, a z SA w 1938.
Wraz z Cannes i Wenecją festiwal filmowy w Berlinie należy do największych tego typu imprez na świecie. W tym roku Berlinale rozpocznie się 20 lutego.