Ponad 120 amatorskich zespołów i solistów weźmie udział w rozpoczynających się 10 stycznia w Będzinie finałowych zmaganiach 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. To największy przegląd kolędowy w Polsce; finalistów wyłoniono spośród ponad 1,6 tys. uczestników eliminacji.
Przesłuchania eliminacyjne odbyły się między 22 listopada a 27 grudnia ub. roku w 38 ośrodkach w Polsce oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Wzięło w nich udział 1625 solistów, grup czy chórów, spośród których wyłoniono finalistów. Przesłuchania finałowe zaplanowano na 10-13 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej w Będzinie. Patronat nad festiwalem objął prezydent Andrzej Duda.
Przez trzy dni będzie można usłyszeć kilkaset kolęd i pastorałek – tych tradycyjnych polskich, które tak lubimy śpiewać, jak i kompozycji nowoczesnych i zagranicznych – wszystko w różnorakich aranżacjach, bowiem uczestnicy co roku zaskakują nas swoimi pomysłami i poziomem. Śpiewać będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, chóry i młodzieżowe kapele, soliści i grupy wokalne
– powiedział rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek.
Występy wykonawców oceni jury, na czele którego stoi prof. Benedykta Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wśród jurorów są też prof. Teresa Krasowska z Akademii Muzycznej im. Paderewskiego w Poznaniu oraz Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, a także ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Jurorzy wyłonią zwycięzców poszczególnych kategorii oraz zdobywcę Grand Prix Festiwalu - główna nagroda to 10 tys. zł, ufundowane przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Podsumowaniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie 13 stycznia koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie.
Wstęp zarówno na przesłuchania finałowe jak i koncert galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich, całość będzie też transmitowana na stronie internetowej festiwalu www.mfkip.pl.
Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest organizowany od 1994 r. Ma formułę konkursu i przeznaczony jest dla amatorów. Dolna granica wieku to sześć lat. W festiwalu mogą brać udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, osoby niezrzeszone.
Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Każdy z wykonawców musi zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę. Wśród laureatów festiwalu z minionych lat są, m.in. aktorka Alicja Bachleda-Curuś, wokalista Andrzej Lampert czy śpiewający na scenach całej Europy bas Piotr Lempa. W ub. roku Grand Prix festiwalu zdobył Chór VIII Liceum Ogólnokształcącego i 58. Gimnazjum im. Króla Władysława IV w Warszawie.