Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

"Autsajder": takiego filmu o stanie wojennym jeszcze nie było. ZWIASTUN

Nominowany do Konkursu Głównego 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni filmu „Autsajder” opowiada historię artysty Franka, którego ideały wystawione zostają na próbę. Odtwórcą roli jest Łukasz Sikora. Na początku filmu jego bohater mówi: „Życie mnie nie interesuje”, skupia się na sztuce i miłości, a polityka wydaje się go nie dotyczyć. Młody buntownik oskarżony zostaje jednak o współpracę z opozycją, a liczne przesłuchania i areszt zmieniają jego poglądy. Film wejdzie do kin 13 grudnia 2018 roku.

Kadr z filmu "Autsajder"
Kadr z filmu "Autsajder"
fot. mat.pras./Kino Świat

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami poruszający film o studencie malarstwa, którego życie zmienia się nieodwracalnie, kiedy przez przypadek wpadnie w tryby przerażającej totalitarnej machiny. Obraz został wyreżyserowany przez Adama Sikorę – wielokrotnie nagradzanego autora zdjęć do takich produkcji jak: „Ach śpij kochanie”, „Młyn i krzyż” oraz „Essential killing” i reżysera filmów „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” czy „Miłość w Mieście Ogrodów”. Obok odgrywającego główną rolę Łukasza Sikory („11 minut”), pośród obsady zobaczymy takie osobowości polskiego kina jak: osławiony rolą w głośnej „Symetrii” – Mariusz Jakus, Marek Kalita („Wataha”), Cezary Łukaszewicz („Kruk. Szepty słychać po zmroku”), Tomasz Sapryk („Wołyń”), Mariusz Bonaszewski („Powidoki”) czy Dorota Pomykała („Oda do radości”). Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych odpowiedzialną za powstanie m.in.: „Karbali” oraz „Róży”. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Autsajder” wziął udział w prestiżowej selekcji Konkursu Głównego 43. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Franek to młody idealista. Jest zakochany w muzyce, malarstwie i pewnej dziewczynie. Mimo wiszącego w powietrzu ogromnego napięcia związanego z wprowadzeniem stanu wojennego i dramatycznymi wydarzeniami w kopalni „Wujek”, mówi, że polityka kompletnie go nie interesuje. Wszystko się jednak zmieni. Odwiedza go bowiem dobry znajomy – Beno i prosi o przechowanie tajemniczej teczki. Kiedy kolejnego wieczora Franek wraca od swojej dziewczyny po rozpoczęciu godziny milicyjnej, zatrzymuje go patrol. Chłopak szybko zostaje oskarżony o współpracę z opozycją, a znaleziona w jego mieszkaniu teczka z ulotkami staje się niezbitym dowodem. Sprawę przejmuje Służba Bezpieczeństwa. Cała jego wrażliwość i ideały zostają poddane najwyższej próbie.

 

 



Źródło: Kino Świat, mat.pras.

#protesty #Wujek #stan wojenny #13 grudnia #Autsajder

redakcja