Andrzej Sapkowski, autor kultowej sagi o Geralcie z Rivii, domaga się od firmy CD Projekt, producenta gry "Wiedźmin". Zdaniem pisarza, należy mu się co najmniej 60 mln złotych.
Wynagrodzenie przyznane twórcy jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji utworu - twierdzą prawnicy Andrzeja Sapkowskiego w przesłanym firmie CD Projekt piśmie. Twórca kultowej sagi o Geralcie z Rivii, na podstawie której wspomniana firma wyprodukowała popularną grę "Wiedźmin" domaga się 6 % uzyskanych przez firmę korzyści z jego dzieła, co składa się na kwotę co najmniej 60 mln złotych.
(...) dość ostrożnościowe podejście i plasujące oczekiwania raczej na minimalnym poziomie, nakazuje przyjąć, że w przypadku wykorzystania utworów naszego Mocodawcy w podstawowych obszarach prowadzonej działalności, tworzących istotę najważniejszych produktów, właściwie wynagrodzenie winno opiewać na 6% uzyskanych korzyści. Tym samym, odliczając nawet to, co Autor uzyskał do tej pory, jak i jednocześnie uwzględniając wzrost zysków ze sprzedaży w szczególności gry Wiedźmin 3 wraz z dodatkami, uznajmy, że roszczenie na tę chwilę opiewa co najmniej na 60 milinów złotych.
- przekonują pełnomocnicy pisarza.
Lektura zawartych bowiem z Autorem umów nakazywałaby zdecydowanie bardziej oprzeć się na ustaleniu, że jeśli w ogóle nabyto jakieś prawa autorskie, to co najwyżej, do pierwszej z serii gier, więc rozpowszechnianie wszystkich kolejnych w tym rozszerzeń, dodatków, etc., jest po prostu bezprawne.
- uzasadniają prawnicy.
Jednocześnie ponad 10 lat temu Andrzej Sapkowski sprzedał prawa do "Wiedźmina" firmie Metropolis. Ta nigdy jednak nie stworzyła gry na podstawie książki. Dopiero w 2008 roku, po tym, jak Metropolis (wraz z prawami do "Wiedźmina") wykupiła firma CD Projekt, powstała gra, która podbiła serca graczy na całym świecie. W momencie sprzedaży praw pisarz nie zgodził się na uzyskanie udziałów w firmie i zażyczył sobie wynagrodzenia z góry, które wyniosło wówczas ok. 35 tys. złotych. Dziś domaga się wielomilionowego "zadośćuczynienia". Władze CD Projekt podkreślają, że zależy im na utrzymaniu pozytywnych relacji z autorem i zapewniają, że będą dążyć do polubownego rozwiązania sytuacji. Zaznaczają jednak, że "takie rozwiązanie musi szanować wcześniej uzgodnione intencje stron i zawarte umowy".