„Podwórza – pole wyobraźni” to temat tegorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2017, które zainaugurowano w czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Biennale potrwa do piątku.
Tegoroczny temat to kontynuacja biennale sprzed dwóch lat, którego temat brzmiał: "Ludzki wymiar ludzkich przestrzeni". Tym razem postanowiliśmy wejść w obszar podwórka – przestrzeni publiczno-prywatnej
- powiedział PAP komisarz Biennale Marek Kaszyński.
Biennale krakowskiemu towarzyszy jednodniowa konferencja "Pojęcie tradycji we współczesnej debacie o literaturze" oraz konkurs architektoniczno-urbanistyczny na plan rewitalizacji podwórek, do którego wybrano trzy zupełnie różne przestrzenie: podwórko średniowieczne przy ulicy Floriańskiej, podwórze położone wśród kompleksu budynków z pierwszej połowy XX wieku, przy ulicy Królewskiej oraz trzeci obiekt – otoczenie domów na osiedlu Podwawelskim, niedaleko siedziby ICE. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę, jak można przekształcić te przestrzenie, traktowane głównie jako trakty komunikacyjne i miejsca parkingowe. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w piątek 13 października.
Przypomniał, że oprócz dwóch wystaw konkursowych, w Centrum Kongresowym ICE prezentowane są także ekspozycje: "Nagroda Roku SARP 2016" i "Architektura betonowa 2017". Od soboty zostaną one przeniesione do budynku dawnego hotelu "Cracovia", który został zakupiony w 2016 roku przez wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie. Tam będą pokazywane aż do 5 listopada.