Barokową rzeźbę anioła chrzcielnego z początku XVIII w., wpisaną na listę strat wojennych, odnalazł koordynator ds. zabytków policji w Szczecinie. Zabytek cały czas był w Myśliborzu (Zachodniopomorskie), jednak nikt nie wiedział, że jest on poszukiwany.
Rzeźba zidentyfikowana została podczas prac w ramach programu rejestracji zabytków sakralnych w powiecie myśliborskim.
Okazało się, że na ekspozycji w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego wisi anioł chrzcielny, którego wcześniej widziałem w publikacji, jako rzecz pochodzącą z dawnego Heimat Museum, a która jest na liście strat wojennych.
– powiedział koordynator ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie dr Marek Łuczak. Jak wyjaśnił, okazało się, że od 1928 r. do końca wojny rzeźba znajdowała się w Heimat Museum, którego budynek zajmuje obecnie biblioteka w Myśliborzu. Muzeum nie zostało uszkodzone podczas wojny, po 1945 roku sala stała się częścią szkoły.
Po wojnie część wyposażenia zabrali mieszkańcy, nauczyciele, część deponowano na strychach, w szkole. W 1964 r. anioła odnotował wojewódzki konserwator zabytków, robiąc mu zdjęcia; anioł nie miał już wtedy misy (chrzcielnej - PAP) ani skrzydeł, znajdował się na strychu powiatowego domu kultury w Myśliborzu.
– wyjaśnił policjant.
W 1973 r. w dawnej kaplicy przy głównej ulicy miasta uruchomiono Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, gdzie rzeźbę wpisano do inwentarza, nie wiedząc, że jest na liście strat wojennych. Anioł, jak zaznaczył Łuczak, jest dość dużą rzeźbą, ma ok. 180 cm wysokości.
Takie anioły chrzcielne często znajdowały się w kościołach wiejskich. Zachowało się ich jednak bardzo mało, ze względu na to, że jest to przedmiot sztuki protestanckiej. Większość z nich została zlikwidowana, schowana, czasem na strychach.
– powiedział Łuczak.
Na liście strat wojennych prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dawnego muzeum w Myśliborzu pozostają m.in. trzy tryptyki ołtarzowe z kościołów w Mirowie, Będargowie i Dysznie, XVIII-wieczne skrzynie podróżne, XVII-wieczne rzeźby świętych z kościoła w Rowach, dwa dzwony z kościoła św. Mateusza w Myśliborzu i witraże z 1928 roku.