Podpisanie umowy odbyło się w obecności Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Piotra Dudy, Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”. Umowę podpisali: Basil Kerski, Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności i Wojciech Kwidzyński, Prezes Fundacji Promocji Solidarności oraz Mateusz Smolana, członek Zarządu Fundacji Promocji Solidarności.
600 tys. zł przekaże w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zarządzanie i utrzymanie historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Od 2018 r. będzie to już suma ok. 800 tys. zł. rocznie.
– podkreślił wiceminister kultury Jarosław Sellin.Było dla nas oczywiste, że temu miejscu, gdzie 37 lat temu potoczyła się prawdziwa polska historia, to wsparcie państwowe, rządowe się należy. Od lat ten obiekt jest pod opieką organizacji pozarządowej, jaką jest związek zawodowy "Solidarność". Takiej formuły wsparcia dla Sali BHP ze strony państwa w końcu się dopracowaliśmy
Reklama
„Mam nadzieję, że dzięki temu Sala BHP będzie miała poczucie stabilności” – dodał wiceminister.
Umowa zakłada ścisłą współpracę pomiędzy Fundacją Promocji Solidarności i Europejskim Centrum Solidarności w zakresie wspólnych przedsięwzięć wystawienniczych, edukacyjnych i promocyjnych dziedzictwa NSZZ „Solidarność”. W ramach programu zapewnione zostanie między innymi: bezpłatne zwiedzanie dla publiczności.
– powiedział Piotr Duda.W sercu powstania Solidarności podpisujemy wreszcie porozumienie, w myśl którego doczekaliśmy się, że państwo polskie chce zaangażować się i pomagać temu miejscu naszej wspaniałej historii. Cieszymy się, że sala BHP jest wciąż miejscem historii, bo były takie zakusy, że miało jej już nie być. Dzięki donatorom i składkom członkom związku ta sala została jednak wyremontowana

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ: