Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wystawa o ks. Peszkowskim – kapelanie Rodzin Katyńskich

W Muzeum Katyńskim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uroczyście otworzył wystawę „Zdzisław Peszkowski – harcerz, żołnierz, ksiądz, działacz społeczny”.

mjr Robert Siemaszko (CO MON)
mjr Robert Siemaszko (CO MON)
W Muzeum Katyńskim minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uroczyście otworzył wystawę „Zdzisław Peszkowski – harcerz, żołnierz, ksiądz, działacz społeczny”. Wcześniej wraz z sekretarzem stanu MON Michałem Dworczykiem, podsekretarzem stanu MON Wojciechem Fałkowskim, szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem oraz szefem Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszkiem Surawskim, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicami epitafijnymi ofiar zbrodni katyńskiej.

Ta wystawa przypomina nam, że są drogi do prawdy, że to jest nasz polski, narodowy obowiązek. (…) Jedynym ludobójstwem w dziejach świata, które tak długo musiało czekać, aby zostało ujawnione, którego jeszcze wiele dowodów państwo spadkobiercom, nie chce oddać ani ujawnić, nie chce osądzić, ani ukarać. Katyń ciągle przypomina nam zbrodnicze totalitaryzmy, zbrodnicze ludobójstwo wieku XX. Tak długo jak zbrodnia katyńska nie zostanie osądzona, ukarana, cień ludobójstwa będzie wisiał nad całą ludzkością – zaznaczył minister Macierewicz.



Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwracając się do zebranych powiedział:

Dzięki takim ludziom jak ksiądz prałat rotmistrz Zdzisław Peszkowski, jak Wojciech Ziembiński, jak Stefan Melak, jak obecni tu członkowie Rodzin Katyńskich, pamięć nie dała się zgładzić. Rzeczpospolita wraz z odejściem jej zamordowanych oficerów nie przestała istnieć.



Dla uczczenia zamordowanych polskich jeńców wojennych trzech obozów specjalnych NKWD oraz więzień na terenie Ukrainy i Białorusi na placu przed Muzeum Katyńskim zgromadziły się Rodziny Ofiar, przedstawiciele władz państwowych oraz młodzież. Uroczystości rozpoczęły się Polową Mszą Świętą, którą odprawił Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek oraz modlitwą ekumeniczną w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i ich rodzin. Biskup przypomniał, że ludobójczy charakter zbrodni katyńskiej objął nie tylko ok. 22 tys. polskich obywateli, elitę przedwojennej Polski, ale również ich krewnych. 

Po 77 latach o ludobójczej zbrodni chcemy w sposób szczególny przypomnieć, że władze naczelne sowieckiej Rosji uznały za wrogów także rodziny skazane na śmierć dekretem katyńskim. Obozowi komendanci pozwalali osadzonym wysyłać listy i kartki tylko po to, żeby sporządzić listę miejsc zamieszkania, nie tylko żon i dzieci, ale także ich rodziców, braci i sióstr

– powiedział podczas homilii. 



 

 



Źródło: mon.gov.pl

#wystawa #Katyńskie #rodziny #kapelan #Peszkowski