Podczas trzech dni prac ekshumacyjnych w kwaterze 45N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie, prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, ujawniono osiem szkieletów ludzkich. Oględziny sądowo-medyczne jednego z ekshumowanych szkieletów wykazały ślad po postrzale w tylnej części czaszki. Przy jednym ze szkieletów odnaleziono ryngraf z Matką Boską Częstochowską.
W poniedziałek ujawniliśmy 11 jam grobowych, których ułożenie było dokładnie takie, jak przewidywaliśmy. Przystąpiliśmy już wczoraj do eksploracji niektórych jam grobowych. W tej chwili, kiedy rozmawiamy, a jest to środa, południe, mamy odnalezione szczątki siedmiu osób. Nie mamy za to żadnych śladów po skrzyniach, a już nie mówię o trumnach. To oznacza, że zabitych bezpośrednio składano do ziemi na bardzo płytkiej głębokości. To nie więcej niż 50-60 centymetrów, a więc niezwykle płytko – powiedział prof. Szwagrzyk.
Wiceprezes IPN zwrócił uwagę, że są relacje, które mówią, iż Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego chowano też na terenie obecnego Ronda Żaba, na sąsiadujących z nim nasypach kolejowych czy też w okolicach aresztu UB, a wcześniej NKWD przy ul. Strzeleckiej. W dodatku to nie są jedyne miejsca, co do których są takie wskazania.
Szwagrzyk doprecyzował też, że chodzi o miejsca z lat 1944-1947, ponieważ od 1948 r. bezpieka grzebała swoje ofiary głównie na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Źródło: ipn.gov.pl
#ekshumacje #Bródno #Szwagrzyk #IPN
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ