Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

80 lat temu zmarł Karol Szymanowski, muzyk "na wskroś polski"

Karol Szymanowski był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku. Urodzony 3 października 1882 roku w Tymoszówce, zmarł 29 marca 1937 roku w Lozannie. To m.in.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
Krzysztof Sitkowski/KPRP
Karol Szymanowski był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku. Urodzony 3 października 1882 roku w Tymoszówce, zmarł 29 marca 1937 roku w Lozannie. To m.in. jego postaci zostanie poświęcona tegoroczna odsłona festiwalu Sacrum Non Profanum. 

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 r. w Tymoszówce na Ukrainie, w rodzinie o tradycjach szlacheckich. Tam też dzieciństwo i lata młodzieńcze. Już od  najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie,a  studia na Akademii Muzycznej podjął w Warszawie.  Jego talrnt nie pozostał zbyt długo w ukryciu i Szymanowski, jeszcze jako młody kompozytor, zyskał uznanie zarówno w Europie, jak i w USA, gdzie kilkukrotnie koncertował.  Kiedy w latach 20. XX w. zachorował na gruźlicę, zdecydował się osiąść w Zakopanem, w którym do dziś można zwiedzać jego willę "Atmę". Tam też skomponował swoje ostatnie utwory, m.in. "Pieśni kurpiowskie" czy "Litanię do Marii Panny". Był autorem kilkudziesięciu utworów solowych, kameralnych i symfonicznych, a w swojej twórczości chętnie sięgał do folkloru kurpiowskiego. Kompozytor zmarł 29 marca 1937 r. w sanatorium w Lozannie. Dziś mija 80 lat od jego śmierci. Wczoraj, z okazji tej rocznicy w Pałacu Prezydenckim odbył się koncert pod hasłem "U źródeł stylu narodowego muzyki polskiej XX wieku" poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego:

Karol Szymanowski był artystą na wskroś polskim

- powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim gości.

Mówiąc o Karolu Szymanowskim, prezydent podkreślił, że artysta "uważał, że nie ma sprzeczności między sztuką nowoczesną (...) a narodową tradycją. Dlatego był kompozytorem, którego uważa się za ojca polskiej awangardy muzycznej XX wieku. Dlatego, że miał tę niezwykłą twórczą odwagę wplatania tego, co już wtedy było wielką polską tradycją klasyczną - czerpał z Chopina, ale także z tego, co wychodziło z wnętrza narodu, z warstw zupełnie podstawowych, tego, co wychodziło z prostego ludu, folkloru kurpiowskiego i podhalańskiego".

Wyrazem hołdu ku czci zmarłego 80 lat temu muzyka jest również tegoroczny festiwal Sacrum Non Profanum, którego edycja odbywająca się w tym roku na Ukrainie, obok Wojciecha Kilara, zostanie poświęcona właśnie Karolowi Szymanowskiemu. Festiwal organizowany od trzynastu lat przez Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów ACADEMIA zaliczany jest do najbardziej prestiżowych polskich imprez artystycznych. Od lat biorą w nim udział wybitni twórcy, tacy jak np. Konstanty Andrzej Kulka, Mieczysław Szcześniak czy Włodzimierz Nahorny. W roku 2010, po letniej edycji w Polsce, wydarzenie prawie w całości przeniesiono do Nowego Jorku, gdzie w słynnych salach Carnegie Hall i Lincoln Center zwieńczył obchody Roku Chopinowskiego. Obecnie, na podobnych zasadach zostanie zorganizowane ukraińskie wydanie festiwalu, nad którym Patronat Honorowy objęli Jego Ekscelencja ks. Mieczysław Mokrzycki – arcybiskup Lwowa i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, drugi sekretarz papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także minister kultury prof. Piotr Gliński.

Nadchodząca odsłona imprezy będzie poświęcona w głównej mierze dwóm wybitnym kompozytorom  urodzonym na terenie Ukrainy - Karolowi Szymanowskiemu w 80. rocznicę jego śmierci oraz Wojciechowi Kilarowi w 85. rocznicę narodzin twórcy.  Festiwal rozpocznie się 27 kwietnia i potrwa aż do 3 maja. W programie przewidziano konferencje, wernisaże i koncerty przybliżające twórczość i życiorysy polskich kompozytorów. 


 

 



Źródło: niezalezna.pl

#sacrum non profanum #kilar #koncert #Andrzej Duda #Zakopane #szymanowski karol

Magdalena Jakoniuk