Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Kulturalne obchody święta Żołnierzy Wyklętych. Dokąd pójść? Co zobaczyć?

Dziś w całym kraju trwają obchody święta Żołnierzy Wyklętych.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Dziś w całym kraju trwają obchody święta Żołnierzy Wyklętych. Oprócz uroczystości państwowych, na dzisiejszy wieczór zaplanowano również widowisko artystyczne "Niezłomnym-honor" , a poznański oddział IPN-u otworzył wystawę pt. "Niech polska ziemia utuli do spokojnego snu... Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". Gdzie jeszcze warto być i co zobaczyć?

1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Choć większość uroczystości, w tym te z udziałem władz państwa, odbywa się dziś, to kulturalne imprezy towarzyszące świętu potrwają jeszcze do końca miesiąca.Dziś o godz. 20:30 i 22:30 TVP1 oraz TVP Polonia pokażą transmisję z widowiska "Niezłomnym-honor" w którym udział wezmą m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Katy Carr, Organek, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Ania Rusowicz i Maleo Reggae Rockers. Również dziś poznański oddział IPN otwiera wystawę pt. "Niech polska ziemia utuli do spokojnego snu... Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego". W Bydgoszczy odbędzie się pierwsza edycja Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, w szczecińskiej filharmonii premiera filmu opowiadającego o sanitariuszce Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej ps. "Jachna", a w Orzyszu otwarcie wystawy "Żołnierze Wyklęci. Pamiętamy!".

Od 1 do 30 marca w Piotrkowie Trybunalskim prezentowana będzie wystawa „Stanisław Sojczyński »Warszyc« i Konspiracyjne Wojsko Polskie”, natomiast premiera filmu Konrada Łęckiego „Wyklęty” odbędzie się 2 marca w Kieleckim Centrum Kultury. W czwartek 2 marca w Zakładzie Karnym we Włocławku o godz. 13 rozpocznie się wernisaż wystawy „Wyklęci”. Natomiast 3 marca w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” nastąpi prezentacja komiksu Witolda Tkaczyka i Jacka Michalskiego „Oto jest głowa Franczaka” o Józefie Franczaku ps. Lalek, ostatnim żołnierzu podziemia niepodległościowego, zamordowanym w 1963 r. W Chocianowskim Ośrodku Kultury 4 marca odbędzie się koncert zespołu Forteca. Do 9 marca trwa przegląd filmów poświęconych podziemiu niepodległościowemu „My jesteśmy Wojsko Polskie” (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Inowrocław, Grudziądz). 9 marca zapraszamy też na konferencję „Niezłomni w walce o wolność ojczyzny” w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.

 



Źródło: niezalezna.pl

#obchody #IPN #1 marca #święto #Niezłomni #Wyklęci

rt,MJ